DZPTP 2022

W dniach 21-23 października 2022 roku w Bukowcu w Kotlinie Jeleniogórskiej odbył się 57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej. Organizatorem Zlotu była Komisja Turystyki Pieszej Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Komandorem był przewodniczący OKTP Wiktor Gumprecht, Honorowym komandorem prezes Zarządu Oddziału Krzysztof Tęcza, wicekomandorem Jarosław Kapczyński, sekretarzem Maria Gumprecht. Koordynatorem ze strony Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej był przewodniczący Zespołu Henryk Sławiński. Bazą Zlotu było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Skalnik” w Bukowcu. W Zlocie uczestniczyło 52 Przodowników TP z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, reprezentujących 15 Oddziałów PTTK. Wśród uczestników było 11 Honorowych Przodowników TP. Organizację Zlotu wsparł dotacją Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Uczestnicy Zlotu w większości przyjechali do Bukowca już w piątek 21 października, w tym dniu odbyły się również egzaminy na rozszerzenie uprawnień przodownickich na kolejne województwa. Drugi dzień zlotu rozpoczął się od wycieczki krajoznawczej przebiegającej w Kotlinie Kamiennogórskiej. Po zabraniu pozostałych uczestników z dworca kolejowego w Jeleniej Górze pojechaliśmy do Kamiennej Góry, gdzie zwiedzaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną: „Projekt Arado - Zaginione laboratorium Hitlera” . Nazwa „Arado” nawiązuje do projektu latającego skrzydła, które miało być nową bronią III Rzeszy, wśród eksponatów są m.in. części rakiet V-1 i V-2, niemieckiego radaru, maszyna szyfrująca enigma. Następnie przejechaliśmy do Chełmska Śląskiego, tu zwiedziliśmy cenny zabytek: „Dwunastu Apostołów” - - zespół domów tkaczy z XVIII w. Sprowadzeni w 1707 r. przez właścicieli miasteczka – cystersów czescy tkacze lnu produkowali płótno wysyłane potem do krajów całej Europy, a nawet za ocean. Kolejnym obiektem na naszej trasie był położony w pobliżu wsi Gorzeszów rezerwat przyrody nieożywionej „Głazy Krasnoludków”. Na trasie długości około 1 km można podziwiać wyrzeźbione przez naturę malownicze piaskowcowe formy skalne: grzyby, baszty, ambony i mury skalne. Na zakończenie pojechaliśmy do Krzeszowa zobaczyć europejską perłę baroku, zabytek najwyższej światowej klasy – zespół dawnego opactwa cysterskiego. Zwiedziliśmy barokowe obiekty z przebogatymi wnętrzami: kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich i bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP z ikoną Matki Bożej Łaskawej z XIII w., najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce.

57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 01

57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 02  57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 03

Po powrocie do Bukowca i po obiadokolacji udaliśmy się do pałacu, dawnej siedziby pruskiego ministra górnictwa i hutnictwa, zasłużonego dla rozwoju przemysłu na Śląsku, hrabiego Fryderyka von Redena, gdzie odbyły się obrady zlotowe. Pałac obecnie jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich.

Trzykrotnym stuknięciem laską zlotową Zlot otworzyli Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej Krzysztof Tęcza i wiceprzewodniczący Dolnośląskiego Zespołu TP Julian Szymszon. Następnie uczestników przywitał Łukasz Hada dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich, który udostępnił nam pałac na obrady zlotowe. Kolejno głos zabrali: Konrad Majewski – wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK i Krzysztof Tęcza – wiceprzewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszych kolegów przodowników, którzy w tym roku nas opuścili. W dalszej części obrad Krzysztof Tęcza przedstawił prezentację na temat historii i działalności Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, Julian Szymszon i Wiktor Gumprecht zdali relacje z tegorocznych imprez turystyki pieszej i omówili plany na rok przyszły. Po dyskusji wiceprzewodniczący DZTP Julian Szymszon i komandor zlotu Wiktor Gumprecht stuknięciem laską zlotową zamknęli obrady i przekazali laskę przedstawicielom Oddziału PTTK „Ziemi Jaworskiej” – organizatorom Wiosennej Narady Turystów Pieszych Dolnego Śląska. W trakcie obrad można było oglądać ciekawe ekspozycje przygotowane przez kolekcjonerów: Janusza i Agnieszkę Turakiewiczów, Janusza Milewskiego z Jeleniej Góry oraz Adama Zwierzynę z Lubawki. Drugi dzień zlotowy zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym przy ognisku obok schroniska.

57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 04

Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszyliśmy na wycieczkę krajoznawczą zaczynając od Mysłakowic, gdzie zobaczyliśmy domy zbudowane w XIX wieku przez uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu, pałac (dawną rezydencję królów pruskich i cesarzy niemieckich) oraz kościół, w którego portyku umieszczono antyczne kolumny z Pompei. Następnie przejechaliśmy do Jeleniej Góry, gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od Podziemnej Trasy Turystycznej „Bramy Czasy”, którą przygotowała ta sama firma, co trasę w Kamiennej Górze. Ciekawie zaaranżowane ekspozycje przenosiły nas w czasie pokazując epizody z historii miasta i regionu, drugą częścią był pokazy chemiczne z wykorzystaniem ciekłego azotu prezentowane przez „szalonego naukowca”. Kolejnym odwiedzanym obiektem było Muzeum Motoryzacji z licznymi zabytkowymi samochodami i eksponatami związanymi historią motoryzacji oraz rajdową przeszłością Karkonoszy. Z Muzeum przeszliśmy na jeleniogórski Rynek do Ratusza. Naszym przewodnikiem po obiekcie był przebrany w XVIII-wieczny strój rajcy miejskiego naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta i przewodnik sudecki Andrzej Marchowski. Z wielką swadą i humorem prezentował niedawno wyremontowane ciekawe wnętrza i historie z nimi związane. Był to ostatni punkt programu kończący jednocześnie tegoroczny Zlot.

Komandor Zlotu – Wiktor Gumprecht

57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 05  57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 06  57 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej 07

(Fotografie: Barbara Ciszewska, Henryk Berczyński, Janusz Turakiewicz)