Śladami Georgiusa Agricoli*, czyli jak powstało dzieło De Re Metallica Libri XII
Wycieczka szkoleniowa nie tylko dla przewodników 23-24.03.2024

Na przełomie lutego i marca br. (24 – 25.02. i 2 – 3.03.) odbyło się w Nysie szkolenie dla przewodników i pilotów wycieczek zorganizowane przez Orion Consulting z Jesenika (Czechy) przy współudziale Oddziału PTTK „Tryton” w Nysie, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Turystyki Na Pograniczu Polsko-Czeskim i Klubu Przewodników Po Republice Czeskiej „Pogranicze”.

W poniedziałek 4 marca 2024 roku w Muzeum Przyrodniczym przewodnicy sudeccy spotkali się na kolejnym wykładzie szkoleniowym. Tym razem o życiu i twórczości Wlastimila Hofmana opowiadała Anna Jezierska – adiunkt w Dziale Malarstwa XVI-XIX w. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Dwudzieste czwarte spotkanie zaplanowane na środę 28 lutego 2024 roku było wyjątkowe. Mija właśnie dwa lata jak zaprosiłem na pierwszy taki spacer. Dlatego tym razem postanowiłem pokazać ciekawy obiekt jakim jest jeleniogórski zameczek.

5 lutego w Muzeum Przyrodniczym w ramach spotkań szkoleniowych organizowanych dla przewodników sudeckich wystąpił dr Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swój wykład zatytułował: „Wieża wieży nie równa”. O formach i funkcjach (nie tylko) sudeckich wież zamkowych.

Dwudzieste czwarte spotkanie odbędzie się w środę 28 lutego 2024 roku. Zainteresowanych uczestnictwem w imprezie zapraszamy o godzinie 9.00 do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (ul. Matejki 28).
Podczas pierwszej części spotkania wysłuchamy prelekcji poświęconej Maxowi Erfurtowi – właścicielowi papierni w Strupicach.

Wycieczka szkoleniowa nie tylko dla przewodników 23-24.03.2024

Uroczysty finisaż wystawy kolekcji krajoznawczych pn. „Przyniesione w plecaku” w gościnnych progach Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze w dniu 31 stycznia 2024 roku zakończył rok wystawowy naszego Oddziału.

Jednym z przejawów turystycznej aktywności każdego zaangażowanego turysty – podróżnika jest udział w rajdach turystycznych.

Nasza organizacja ma w swoim programie działania również podejmowanie inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody i, szerzej, ochrony środowiska naturalnego.

26 stycznia 2024 roku w Pałacu Schaffgotschów w Jeleniej Górze odbyła się promocja Rocznika Jeleniogórskiego za rok 2023. Najnowszy tom jest wyjątkowy bo jubileuszowy, nosi numer 55.