6 kwietnia 2024 roku w Książnicy Karkonoskiej miało miejsce „Dolnośląskie Spotkanie Krajoznawców” zorganizowane przez Regionalne Kolegium Instruktorów Krajoznawczych „Dolny Śląsk” oraz Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Partnerem imprezy była Książnica Karkonoska.

Dwudzieste szóste spotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 roku.

Kolejnym efektem dobrej współpracy Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” i Książnicy Karkonoskiej była wspólna organizacja w dniu 6 kwietnia 2024 roku Dolnośląskiego Spotkania Krajoznawców w postaci sympozjum pn. „ Kolekcjonerstwo krajoznawcze w PTTK”.

W klimatycznej i urokliwej Sali Kominkowej (pierwszy raz udostępnionej publiczności) Pałacu Sobieszów (dawnej siedziby rodu Schaffgotschów), należącym obecnie do Karkonoskiego Parku Narodowego, w dniu 4 kwietnia br. odbyło się spotkanie autorskie Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, promujące jego pomnikowe dzieło historyczne pn. „Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej”.

Zostań zdobywcą Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców

W gościnnych murach Książnicy Karkonoskiej w dniu 3 kwietnia 2024 roku odbył się wernisaż wystawy pod nazwą „Krajoznawczy kalejdoskop kolekcjonerski (w 6 odsłonach)” , który zgromadził ponad 40 osób zainteresowanych turystyką i krajoznawstwem.

Na uroczystej sesji Rady Powiatu Karkonoskiego, która miała miejsce 20 marca 2024 roku w Hotelu Mercury wręczono nagrody przyznane z okazji jubileuszu 25-lecia Powiatu. I tak tytuł „Zasłużony dla Powiatu Karkonoskiego” otrzymali:
- Grupa Karkonoska GOPR
- Stowarzyszenie Bieg Piastów
- Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

W ostatnią środę marca 2024 roku zaprosiłem turystów na kolejny, już 25 spacer historyczno-krajoznawczy. Nasze spotkanie organizowane jest przez Muzeum Karkonoskie i Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIE KRAJOZNAWCÓW
KOLEKCJONERSTWO KRAJOZNAWCZE W PTTK
6. kwietnia 2024 roku
Jelenia Góra - Książnica Karkonoska

W piątek 22 marca 2024 roku w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (Oddziale Muzeum Karkonoskiego) chętni do obejrzenia ciekawych prac spotkali się na wernisażu wystawy grupy SILESIUM pod tytułem „Stężenie”