Wielu z nas lubi otaczać się rzeczami ładnymi, dobrze zaprojektowanymi, mającymi w sobie to „coś”, sprawiającymi poczucie luksusu. Takimi przedmiotami mogą być … samochody. Ten powszechny wehikuł cieszy się estymą bardzo wielu Polaków i niektórzy prześcigają się, aby mieć wyjątkowy, jedyny, a przynajmniej niezbyt powszechnie dostępny. Dla tych turystów, i nie tylko, takim miejscem, aby zobaczyć nieczęsto spotykane samochody na naszych drogach jest miejscowość Mścice położona ok. 2 km przed rogatkami Koszalina na trasie z Kołobrzegu. W niej znajduje się Muzeum Aut Zabytkowych, będące integralną częścią hotelu (fot. 1).
Fot. 1. Mścice. Muzeum Aut Zabytkowych (fot. J. Milewski)
Właścicielem tego Muzeum (jak i hotelu) jest Zbyszko Rybak, którego pasją jest kolekcjonowanie aut zabytkowych wyprodukowanych w krótkich seriach. Wielbiciele samochodów „ z duszą” zobaczą modele, które trudno zobaczyć na polskich drogach. Zachwycają sylwetką, linią nadwozia i wykończeniem wnętrza jak Mercedes - Benz 300b Adenauer (fot. 2).
Fot. 2. Mścice. Mercedes - Benz 300b Adenauer (fot. J. Milewski)
Zwiedzanie Muzeum Aut Zabytkowych jest odpłatne, a bilet nabywamy w recepcji hotelowej. Po przekroczeniu progu jesteśmy zdumieni, że chodzimy po wykładzinie dywanowej, a wszystkie prezentowane samochody aż błyszczą. Wszystkie ich części chromowane lśnią, szyby są czyste, a wnętrza zapraszają do zajęcia miejsca za kierownicą. Nieczęsto takie podejście do prezentowanych obiektów zdarza się w muzeach prywatnych (fot. 3).
Fot. 3. Mścice. Część ekspozycji aut zabytkowych (fot. J. Milewski)
![]() Fot. 4. Mścice. Zabytkowy Fiat NSU 500 z 1939 roku (fot. J. Milewski) |
Oprócz mercedesów różnych typów znajdziemy też uroczego Fiata NSU 500 (1939) w żółtym kolorze. Jak zawsze włoskie auto ma stylową linię nadwozia, która zachwyca (fot. 4). Zakupione auta są poddawane renowacji, a także koniecznym naprawom lub uzupełnieniu brakujących części. Ich tapicerka jest czyszczona i odświeżana, a nadwozie poddawane czynnościom służącym właściwej konserwacji.. Wszystkie te czynności są niezbędne, aby nowy egzemplarz cieszył oczy i podnosił rangę Muzeum Aut
![]() Fot. 5. Mścice. Plakieta I miejsca (fot. J. Milewski) |
Zabytkowych. Zainteresowani mogą wypożyczyć niektóre samochody ekspozycyjne do uświetnienia i obsłużenia wyjątkowych uroczystości rodzinnych czy firmowych. Istnieje również możliwość zakupu niektórych egzemplarzy. Muzeum ma sporą powierzchnię ekspozycyjną, ale nie jest ona nieskończona. Stąd zapewne niektóre modele zabytkowych aut mogą być wystawiane na sprzedaż. Właściciel Muzeum bierze udział w różnych wydarzeniach związanych z pokazami aut wystawowych, jak np. zlotach zabytkowych mercedesów czy wystawach mercedesów zdobywając prestiżowe wyróżnienia (fot. 5).
W Muzeum Aut Zabytkowych zajmują się także renowacją zabytkowych aut klientów z kraju i ze świata, przywracając je do życia. Firma specjalizuje się w mercedesach, a używane do renowacji wszystkie części są oryginalne. Niewątpliwie stylowym mercedesem jest Mercedes – Benz W143 z 1939 roku (fot. 6).
Fot. 6. Mścice. Mercedes - Benz W143 z 1939 roku (fot. J. Milewski)
Podróżując wzdłuż wybrzeża Zachodniopomorskiego warto zatrzymać się na chwilę w Mścicach i zwiedzić Muzeum Aut Zabytkowych.
Janusz Milewski