pttk SKNG PTTK Sudety Zachodnie

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze
Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego
zapraszają na imprezę

VII Ogólnopolski Rajd Geologiczny
Młodzieży Szkolnej
„KARKONOSZE 2012"

Rajd Geologiczny 01

Szklarska Poręba - 06.10.2012 r. (sobota)

Impreza jest realizowana zgodnie z przepisami Ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie

Termin i miejsce imprezy:
06.10.2012 – Góry Izerskie i Karkonosze z zakończeniem w Chacie Walońskiej w Szklarskiej Porębie

Organizatorzy:
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie" Jelenia Góra
Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego

Współorganizatorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Urząd Miasta Jelenia Góra
Starostwo Powiatowe Jelenia Góra
Miasto Szklarska Poręba
Karkonoski Park Narodowy
Zarząd Główny PTTK

U.Marsz.Woj.DolnolskiegoPowiat JeleniogórskiLogo JGcdr9pttk

Zespół organizacyjny:
Komandor Rajdu: Andrzej Mateusiak,
Wicekomandor: Adam Rodziewicz

Kierownictwo tras:
Trasa nr 1 – Włodzimierz Bayer
Trasa nr 2 – Ewa Parfianowicz
Trasa nr 3 – Barbara Rodziewicz

Obsługa geologiczno-mineralogiczna tras: pracownicy naukowi i studenci z Studenckiego Koła Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego

Cele rajdu:

 • poszerzenie wiedzy geologiczno-mineralogicznej z obszaru Gór Izerskich i Karkonoszy
 • prezentacja walorów krajoznawczych Gór Izerskich i Karkonoszy
 • zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uprawiania turystyki kwalifikowanej

Uczestnictwo:
Rajd przeznaczony jest dla 10 osobowych drużyn szkolnych w wieku od 10 lat, w pionach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Jedna szkoła może zgłosić maksimum dwie drużyny. Każda drużyna musi mieć pełnoletniego opiekuna.

Zgłoszenia:
Zgłoszenia drużyn wyłącznie na „karcie zgłoszenia" podpisanej przez opiekuna wraz z kopią wpłaty wpisowego należy dostarczyć lub przesłać pocztą do dnia 02.10.2012 r. do godz. 14.00.
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW JEST OGRANICZONA. O przyjęciu na Rajd decyduje kolejność zgłoszeń. Drużyny wpisywane są na listę uczestnictwa dopiero po wpłaceniu wpisowego.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie", ul. 1 - go Maja 86, 58-500 Jelenia Góra, tel. 075-7525851, fax 0-75-7523627, email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oplata na pokrycie kosztów realizacji imprezy:
- 15 zł od uczestnika
Opiekunowie nie ponoszą opłat. Wpłat należy dokonywać gotówką w kasie Oddziału PTTK albo przelewem na konto: BZ WBK I Oddział w Jeleniej Górze 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193 z dopiskiem „Wpisowe - Rajd Geologiczny" z podaniem nazwy szkoły.

W ramach wpisowego uczestnicy otrzymują:

 • pamiątkowy znaczek
 • posiłek na mecie rajdu
 • nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursów
 • dyplom uczestnictwa dla każdej drużyny
 • opiekę przewodnicką i geologiczną na trasie
 • przewóz uczestników autokarem ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry .

Program imprezy:
Trasa nr 1 dla szkól podstawowych rozpoczyna się w Michałowicach na przystanku MZK o godz. 10.15, dokąd można dojechać autobusem MZK nr 15 z dworca PKP Jelenia Góra o godz. 9.20. Drużyny kupują bilety we własnym zakresie. Trasa prowadzi leśną drogą w kierunku nieczynnego kamieniołomu granitu, który jest naszym pierwszym punktem geologicznym. W samym kamieniołomie będziemy mieli okazję poznać skałę jaką jest granit, dowiedzieć się kilku ciekawostek o jej pochodzeniu oraz pobrać próbki skalne i mineralne. Geolodzy przybliżą historię wydobycia tej skały oraz do czego jest obecnie wykorzystywana. Pod względem mineralogicznym będziemy mieli okazję poznać oraz poszukać najpopularniejsze minerały Sudetów. Naszą trasę będziemy kontynuować drogą leśną aż do punktu złączenia ze szlakiem zielonym. Tym szlakiem pójdziemy dalej w stronę Szklarskiej Poręby, aż do Wodospadu Szklarki, który będzie naszym kolejnym punktem geologicznym. Tu zapoznacie się z historią geologiczną wodospadu, przyczynami oraz procesem jego powstania. Dalej udamy się szlakiem czarnym do Chaty Walońskiej gdzie znajduje się meta rajdu i gdzie czeka na nas Mistrz Waloński - Juliusz Naumowicz, który opowie o tajemnicach minerałów sudeckich oraz spożyjemy waloński poczęstunek. Trasa liczy ok. 5 km.

Trasa nr 2 dla gimnazjów. Początek na stacji PKP Szklarska Poręba Dolna o godz. 8.30. Dojechać można pociągiem z dworca PKP Jeleniej Góra o godz. 7.29. Grupy wykupują bilety we własnym zakresie. Na trasę ruszamy szlakiem żółtym na Zbójeckie Skały. Jest to pierwszy punkt geologiczny na trasie. Tu uczestnicy zapoznają się ze skomplikowaną budową geologiczną tego miejsca oraz będą mieli okazję do wzbogacenia swoich kolekcji mineralnych. Dalej ruszymy czarnym szlakiem w kierunku Skalnych Ścian, które są naszym drugim punktem geologicznym. Tu dowiecie się czym jest granit i dlaczego jest dla nas tak ważny. Geolodzy przybliżą wam historię tej skały, jej powstawanie, klasyfikacje, skład chemiczny oraz mineralny. Będzie to dobra okazja do poznania najpopularniejszych minerałów Sudetów. Nasza trasa prowadzi dalej szlakiem czarnym do Wodospadu Szklarki. Zapoznacie się z historią geologiczną wodospadu, przyczynami oraz procesem jego powstania. Dalej udamy się szlakiem czarnym do Chaty Walońskiej gdzie znajduje się meta rajdu i gdzie czeka na nas Mistrz Waloński - Juliusz Naumowicz, który opowie o tajemnicach minerałów sudeckich oraz spożyjemy waloński poczęstunek. Trasa liczy ok. 8 km.

Trasa nr 3 dla szkół ponadgimnazjalnych. Początek na dworcu PKP Szklarska Poręba Górna o godz. 8.40. Dojechać można pociągiem z dworca PKP Jeleniej Góra o godz. 7.29. Grupy wykupują bilety we własnym zakresie. Na trasę ruszamy szlakiem żółtym i czerwonym, przez Hutniczą Górkę do zakrętu śmierci, dalej przez sztolnie dawnej kopalni pirytu, gdzie będzie pierwsze stanowisko geologiczne. Dalej żółtym szlakiem na Zbójeckie Skały. Jest to drugi punkt geologiczny na trasie. Tu uczestnicy zapoznają się ze skomplikowaną budową geologiczną tego miejsca oraz będą mieli okazję do wzbogacenia swoich kolekcji mineralnych. Dalej ruszymy czarnym szlakiem w kierunku Skalnych Ścian, które są naszym trzecim punktem geologicznym. Tu dowiecie się czym jest granit i dlaczego jest dla nas tak ważny. Geolodzy przybliżą wam historię tej skały, jej powstawanie, klasyfikacje, skład chemiczny oraz mineralny. Będzie to dobra okazja do poznania najpopularniejszych minerałów Sudetów. Nasza trasa prowadzi dalej szlakiem czarnym do Wodospadu Szklarki. Zapoznacie się z historią geologiczną wodospadu, przyczynami oraz procesem jego powstania. Dalej udamy się szlakiem czarnym do Chaty Walońskiej gdzie znajduje się meta rajdu i gdzie czeka na nas Mistrz Waloński - Juliusz Naumowicz, który opowie o tajemnicach minerałów sudeckich oraz spożyjemy waloński poczęstunek. Trasa liczy ok. 9,5 km.

ok. 14.00 – przybycie na metę rajdu do Chaty Walońskiej w Szklarskiej Porębie.
Na mecie:

 • konkurs wiedzy geologiczno – krajoznawczej z przebytej trasy,
 • konkurs na najładniejszy okaz minerału znaleziony na danej trasie,
 • ciepły posiłek,
 • uroczyste zakończenie rajdu, wręczenie nagród,

ok. 16.30 - wyjazd autokarów do Jeleniej Góry z parkingu przy Muzeum Ziemi „JUNA"

Postanowienia końcowe:

 • uczestnicy muszą posiadać odpowiedni ubiór (wygodne buty turystyczne, kurtka przeciwdeszczowa, plecak lub chlebak) oraz sprzęt do zbierania okazów (mały młotek, okulary ochronne, przecinak, gazeta na próbki),
 • każda z drużyn musi posiadać mapę turystyczną Karkonoszy w skali 1:25.000,
 • uczestników imprezy obowiązuje przestrzeganie Karty Turysty, Regulaminu Imprezy oraz poleceń organizatorów,
 • osobom zgłoszonym, a nieobecnym na imprezie nie przysługuje prawo do zwrotu wpisowego,
 • interpretacja regulaminu należy wyłącznie do organizatorów.

ROK 2012 - ROKIEM TURYSTYKI ROWEROWEJ
1012 Rok Turystyki Rowerowej

ZDOBYWAJ RÓŻNE ODZNAKI PTTK !!!
GOT Popularna PTTK Liść INO KOT

Zapraszają organizatorzy: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze


Regulamin oraz karta zgłoszenia (PDF)