Komunikat informacyjny nr 1 – 16.05.2022

CENTRALNY ZLOT KRAJOZNAWCÓW „CZAK-2022”
Ziemia Jeleniogórska
17-21.08.2022

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

 PTTK Sudety Zachodnie  czak2022  pttk duze

Impreza programowa PTTK non-profit, w ramach działalności statutowej

Baza zlotu: „Markus” Pensjonat nad Potokiem w Przesiece (dawny ośrodek Łucznik)

Dzień I (czwartek) – 18.08.2022
Przyjmowanie i zakwaterowanie uczestników.
10.30 (I grupa) i 11.00 (II grupa) – wyjazd na wycieczkę autokarową

 • Piechowice: zwiedzanie Huty Julia, kontynuującej tradycje huty szkła kryształowego założonej w roku 1842 w Szklarskiej Porębie, uznawanej ówcześnie jako najnowocześniejsza huta szkła na Śląsku, której wyroby często gościły na królewskich dworach Europy. Zapoznamy się z historią huty oraz zobaczymy proces produkcyjny, ręczny wyrób i zdobienie szkła.

 • Jelenia Góra-Sobieszów: zwiedzanie Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego usytuowanego w zabytkowym, zrekonstruowanym pałacu i folwarku dawnej rodziny magnackiej – właścicieli ponad połowy Karkonoszy – rodu Schaffgotschów. Zapoznamy się z częścią nowotworzonej ekspozycji wystawienniczej i poznamy historię i główne zadania oraz atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego.

Po powrocie do bazy odpoczynek i wyjazd na otwarcie Zlotu.

 • Szklarska Poręba - godz. 19.00 – uroczyste otwarcie CZAK w Szałasie „Sielanka” przy wodospadzie Kamieńczyk u Państwa Sieleckich. Podczas biesiady będzie nam towarzyszył karkonoski, folkowy zespół „Szyszak”, a członkowie stowarzyszenia Bractwo Walońskie zaprezentują tradycje średniowiecznych gwarków walońskich. Nie zabraknie też degustacji specyfiku lokalnego - „Likieru Karkonoskiego”, nawiązującego do dawanych tradycji karkonoskich zielarzy.
  Ok.23.00 – przejazd do bazy Zlotu na nocleg.

Dzień II (piątek) – 19.08.2022
Po śniadaniu, o godzinie 9.00 wyjazd autokarów na wycieczki.

 • Lubomierz – dzięki odbywającemu się od 24 lat Festiwalowi Komedii Filmowej nazywany „Stolicą Polskiej Komedii Filmowej”. Lubomierz to urokliwe miasteczko o średniowiecznym rodowodzie z ciekawymi pierzejami rynkowymi, które „zagrało” w ponad 13 filmach. Zwiedzimy zespół poklasztorny benedyktynek, z barokowym kościołem św. Maternusa, a w nim najbogatszą w Polsce kolekcję niedawno odnalezionych relikwiarzy. Zagościmy też w Muzeum Kargula i Pawlaka – niezapomnianych bohaterów trylogii komediowej: Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć.

 • Lwówek Śląski – zabytkowe miasto na Bobrem, z renesansowym ratuszem, obwarowane podwójnym murem obronnym, z dwoma wieżami bramnymi i licznymi zabytkami. Niegdyś stolica samodzielnego księstwa, znana i sławna z pobliskich pól złotonośnych. Dziś zaś jest Agatową Stolicą Polski, gdyż od 22 lat, w lipcu odbywa się tu impreza „Lwóweckie Lato Agatowe”. Odwiedzimy lwówecki browar, którego korzenie sięgają roku 1209, co daje mu miano najstarszego browaru na obecnych ziemiach polskich. Tu obejrzymy zbiory historyczne, zapoznamy się z procesem produkcji kultowego piwa lwóweckiego ważonego w otwartych kadziach, a przy okazji sprawdzimy jak smakują dzisiejsze wyroby tego zacnego, lokalnego browaru z 800-letnią, nieprzerwaną tradycją (przewidywany poczęstunek).

 • Wleń – urokliwe miasteczko położone w Dolinie Bobru nad którym góruje najstarszy murowany zamek w Polsce. Spotkanie z władzami miasta, przejście z Rynku spod pomnika Gołębiarki nad Bóbr gdzie będziemy uczestniczyć w uroczystości otwarcia nowej arterii: Alei 70-lecia PTTK.

 • Siedlęcin – wioska z średniowiecznym rodowodem, usytuowana nad dawnym brodem przez Bóbr, posiadająca dominantę w postaci obronnej Wieży Książęcej, zbudowanej w XIV wieku z inicjatywy księcia jaworskiego Henryka I. Ewenementem we wnętrzu wieży są polichromiczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora rycerzu Okrągłego Stołu – jedyne takie w świecie.

Przejazd do bazy Zlotu na obiadokolację.

Po kolacji – otwarcie wystaw kolekcjonerskich oraz prezentacja Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra.

Dzień III (Sobota) – 20.08.2022
Po śniadaniu, o godz. 9.00 wyjazd na wycieczki.

 • Bukowiec – wioska zdominowana przez rozległy park w stylu angielskim. W centrum wsi odrestaurowane budynki dawnego folwarku, w XIX wieku nazywanego „ornamental farm” (gospodarstwo ozdobne), wieża widokowa oraz romantyczne ruiny „opactwa”, a także herbaciarnia z widokiem na pasmo Karkonoszy. Zwiedzimy Muzeum Tajemniczy Las zlokalizowane w byłym browarze, a także Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów urządzone w odrestaurowanej Stodole Artystycznej. Odbędziemy krótki spacer po dawnym parku.

 • Kowary – miasto słynne z fabryki dywanów i kopalni uranu – wszystko to już przeszłość. Dziś znane w Polsce dzięki Parkowi Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Wykonanych z pietyzmem i dokładnością miniatur w skali 1:25 jest ich tu ponad 50, w tym: 13 pałaców, 6 zamków, 9 kościołów, 3 ratusze, 2 starówki. Jako ciekawostkę można dodać, że np. model bazyliki krzeszowskiej budowało 6 modelarzy przez okres pół roku. Wielu turystów właśnie tutaj rozpoczyna zwiedzanie Sudetów Zachodnich, by potem w terenie porównywać wyidealizowany wizerunek miniatur z rzeczywistością.

 • Krzeszów – to synonim „Perły Baroku”. Nad wsią góruje monumentalna sylwetka bazyliki pw. NMP wchodzącej w skład pocysterskiego zespołu klasztornego, który w 2003 roku został uznany za Pomnik Historii. Czołowym artystą tworzącym nieprzeciętne dzieła był Michał Willmann, nazywany już za życia Śląskim Rembrandtem. Szczególnej uwadze poleca się zwiedzenie Mauzoleum Piastów Śląskich z doczesnymi szczątkami księcia Bolka I Jaworskiego oraz Bolka II Świdnickiego. Zwiedzanie kompleksu pocysterskiego z dobrym przewodnikiem to uczta dla oczu i uszu.

 • Chełmsko Śląskie – to dawne miasteczko o historii tkackiej, której pozostałością jest zespół domków tkackich nazywanych Domami 12 Apostołów. W jednym z nich swoją Wiejską Chatę prowadzi arcyciekawy człowiek, który gada wierszem. Tam posłuchamy historii okolic i posmakujemy historycznego, tradycyjnego smakołyku chełmskiego „Bomby Apostoła” (poczęstunek).

Po powrocie do Przesieki i po obiadokolacji odbędzie się prelekcja prezesa Oddziału – Krzysztofa Tęczy o Karkonoszach.

Dzień IV (Niedziela) – 21.08.2022
8.00 śniadanie, a po nim wyjazd z bagażami na ostatnią wycieczkę.

 • Przesieka – Ogród Japoński Siruwia – jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością. Stanowi żywy fragment japońskiej kultury. Jest to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce. Bogaty zbiór roślin ozdobnych zgromadzonych na powierzchni niemal 2 hektarów wzbogacono siedmioma stawami, strumieniami oraz wodospadami. Chlubą ogrodu jest duża kolekcja różaneczników – około 600 krzewów, a także roślin iglastych i bylin. Bogata i unikalna kolekcja fascynujących drzewek bonsai dla koneserów sztuki ogrodowej. Jedna z największych w Polsce prywatnych kolekcji zbroi japońskich. Na wystawie można podziwiać oryginalne eksponaty z epoki Edo (XVII – XIX w.) oraz misternie wykonane repliki z tego okresu. Będziemy mogli podziwiać niezwykły okaz Gunnery olbrzymiej, której liście osiągają średnicę ponad 2 metrów.

 • Jelenia Góra – Muzeum Karkonoskie szczyci się największym zbiorem szkła artystycznego w Polsce. Z ponad 10 tys. eksponatów do najciekawszych należy szkło millefiori. Ta niezwykle trudna i skomplikowana technologia produkcji szkła, znana już ze starożytności, szczególnie rozwinięta była w XVI wiecznej Wenecji. Polegała ona na stapianiu ze sobą wielobarwnych prętów i nitek szklanych, które następnie cięto i wtapiano w większe formy, uzyskując efekt motywu kwiatów i gwiazdek, jako półsurowiec do wytwarzania nieprawdopodobnych przedmiotów. Oprócz szkła w Muzeum można oglądać także wystawy historyczne, a wśród nich m. in. delikatne woale. Ten wyjątkowy gatunek materiału, wytwarzany ze lnu w karkonoskich tkalniach i warsztatach dzięki wynalezieniu nowej technologii produkcji krosien tkackich, stał się źródłem bogactwa jeleniogórskich kupców. Ich wpływy handlowe sięgały daleko w Europie, a nawet za oceanem, dzięki czemu miasto się rozwijało, rozbudowywało, a wokół niego powstawały luksusowe rezydencje, pałace i ogrody.

W Muzeum nastąpi uroczyste zakończenie Zlotu CZAK-2022.

Po zakończeniu imprezy uczestnicy zostaną przewiezieni na obiad, a po obiedzie na jeleniogórski dworzec PKP.
_______________________

Wycieczka przedzlotowa 17 sierpnia 2022 (środa)
11.00 start do wycieczki autokarowej przedzlotowej z bazy Zlotu w Przesiece.

 • Cieplice Śląskie Zdrój – uzdrowisko w górach założone w 1281 roku. Cieplice są dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry. Atutami tego kurortu jest jego położenie u stóp Karkonoszy w sercu Kotliny Jeleniogórskiej oraz niepowtarzalny klimat. Uzdrowisko otoczone jest przez cztery pasma górskie: Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Klimat kotliny charakteryzuje się częstymi zmianami pogody, dość silnymi wiatrami, znacznymi dobowymi wahaniami temperatury i ciśnienia oraz dużym rocznym nasłonecznieniem. Na osoby przyjezdne, zwłaszcza z nizin, klimat taki działa bodźcowo i hartująco. Obiekty Uzdrowiska Cieplice znajdują się na kompletnie płaskim terenie, co ułatwia spacery również osobom starszym czy pacjentom ze schorzeniami narządu ruchu. Temperatura leczniczych wód termalnych w sanatorium Cieplice dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Znakomicie sprawdzają się one w leczeniu chorób narządu ruchu (reumatologia, ortopedia, neurologia, osteoporoza), układu moczowego (urologia, nefrologia) i oczu. Tylko w Cieplicach leczy się balneologicznie schorzenia oczu. Odbędziemy spacer po uzdrowisku i parkach uzdrowiskowych oraz zapoznamy się z zabytkami Cieplic, w tym obraz przedstawiający 61 świętych.

 • Szklarska Poręba – Wodospad Szklarki – posiadający wysokość 13,3 m jest drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospadem w polskich Karkonoszach. Dojście z parkingu prowadzi malowniczym skalnym przełomem i jest dostępne dla osób na wózkach. Wodospad wraz z jego otoczeniem stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy wodospadzie taras widokowy oraz funkcjonujące schronisko PTTK „Kochanówka”.

 • Świeradów Zdrój – miasto malowniczo położone w dolinie Kwisy pomiędzy dwom grzbietami Gór Izerskich. Odbędziemy spacer po mieście i uzdrowisku. Zwiedzimy Dom Zdrojowy, zbudowany w ostatnim roku XIX wieku przez rodzinę Schaffgotschów – ówczesnych właścicieli miasta i uzdrowiska. Atrakcyjność budynku wzbogaca najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa hala spacerowa o długości 80 m, z roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch. Przy wejściu głównym do hali spacerowej znajduje się źródło wody pitnej, gdzie można skosztować wody - szczawy radonowo–żelaziste. Obiekt ten stanowi obecnie jedną z głównych atrakcji Świeradowa Zdroju.

Atutami uzdrowiska są bogactwa naturalne, wykorzystywane do leczenia już ponad 250 lat: woda mineralna (11 źródeł - wody nisko mineralizowane szczawy wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowe, szczawy żelaziste i fluorkowe), wody radonowe (gaz szlachetny radon korzystnie wpływa na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża nadciśnienie tętnicze, a przy zbyt niskim poziomie podnosi je, kora świerkowa (w postaci wywaru używana jest do kąpieli, co pomaga w schorzeniach układu oddechowego, nerwowego, zwiększa napięcie skóry, działa także uspokajająco) i borowina (stosowana przy leczeniu procesów zwyrodnieniowych stawów i chrząstek stawowych, w stanach pourazowych stawów, kości, okostnej i mięśni, w przewlekłych chorobach układu pokarmowego oraz w chorobach kobiecych).

 • Czerniawa Zdrój – skansen produkcyjny „Czarci Młyn” to tzw. Muzeum Chleba, gdzie zwiedzający na warsztatach mogą przyjrzeć się dawnemu cyklowi produkcji pieczywa. W Sali chlebowej zobaczymy 100-letni piec chlebowy, w którym okazjonalnie wypieka się chleb, a w sali historycznej urządzenia technologiczne pierwszego poziomu, w tym odtworzone koło wodne nasiębierne. Sala technologiczna – to oryginalne maszyny i urządzenia usytuowane na 4 kondygnacjach młyna z roku 1890. Po zakończeniu zwiedzania degustacja chleba.

 • zamek Czocha – to obiekt z wieloma tajemnicami. Tym razem będziemy mieli możliwość przejścia tajnymi korytarzami łączącymi poszczególne komnaty i dotrzemy do skarbca, w którym ukryto… (?). Po zamku oprowadzi nas człowiek, który jako jedyny poznał niemal wszystkie tajemnice tego niezwykłego obiektu.

Powrót do bazy Zlotu w Przesiece.

Regulamin, świadczenia, wysokość wpisowego oraz zasady zgłaszania wystaw kolekcjonerskich – podamy już niebawem.

- Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
58-500 Jelenia Góra, ul. 1 Maja 86, tel. 757523627, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.pttk-jg.pl

Komunikat do pobrania