Walonski_1
Słonecznego 9 maja w Szklarskiej Porębie „Zdolnej” w samo południe, nieopodal lipy sądowej zebrał się prawie dwustuosobowy tłum, w większości odziany w kolor czerwony - Walończycy, przewodnicy, mieszkańcy miasta, turyści i przypadkowi goście. Można było przeczytać na transparentach: „Walończycy wszystkich krajów łączcie się w Szklarskiej Porębie” czy „Juliusz Naumowicz nich nam króluje 100 lat”. Ogromny bęben czynił ogromny hałas, a Przemek Wiater stojąc na „trybunie” z drewnianego pieńka przez metalową tubę zagaił spotkanie.
Walonski_2
Wśród przybyłych gości znalazł się poseł Marin Zawiła i marszałek województwa Jerzy Łużniak, którzy otrzymali ostre siekiery, którymi próbowali przeciąć pleciony sznur, robiący za szarfę. Po kilku cięciach udało się przeciąć niesforny postronek, co ogłoszono przez tubę jako otwarcie Szlaku Walońskiego. Po krótkim wprowadzeniu dr Wiater zaprosił wszystkich obecnych na wędrówkę szlakiem. Barwa kawalkada przeszła obok miejsca, gdzie notowana jest najstarsza huta szkła na Dolnym Śląsku, obok wodospadu Szklarki i dotarła do siedziby Mistrza walońskiego Juliusza Naumowicza.
Walonski_3
Tu pan „Julo” dał mowę o przymiotach Walończyków i ich niewiast oraz w podziemiach, w Garze Mocy poczęstował dorosłych tajemniczą nalewką w ceramicznym okazjonalnym kubku. Potem wędrowcy odwiedzili Karczmę Głodową z wystawą minerałów.
Walonski_4 Walonski_5

Na przystankach wyposażonych w tablice informacyjne przewodnicy z Gildii Przewodnickiej, a szczególnie „Szalony Druid” - czyli Waldek Ciołek, bawili turystów opowieściami, legendami i bajami, wzbudzając salwy śmiechu i relaksowe zadowolenie słuchaczy z „przymrużonymi oczami”.
Walonski_6
Końcówka wycieczki to piknik przy Izerskiej Chacie, gdzie sponsorzy otwarcia przygotowali specjały kuchni jako produkty walońskie. Prezentowano i degustowano: walońskie precle, kulebiaki ,chleb waloński oraz ciasto maślane, pierogi walońskie, smakowity żurek waloński oraz placek waloński. Szefowa Informacji Turystycznej Grażyna Biderman obiecała, że walońskie produkty będą w ciągłej sprzedaży w mieście, w restauracjach: „Metafora”, „Karczma Karkonoska”, „Kaprys”, w piekarniach: „Kukiełka”, „Pod Zegarem” , „Górskiej” w piekarni państwa Baca.

Na balkonie Izerskiej Chaty odbyła się promocja nowej książki „Walonowie u Ducha Gór” napisanej przez dr Przemysława Wintera, który w dowcipny sposób wpisywał dedykacje szczęśliwym nabywcom. W piknikowej atmosferze odbył się koncert muzyki na dawnych instrumentach w wykonaniu reprezentantów „Gildii Przewodnickiej” w składzie: Ela Zięba, Ala Szczyżowski, Jarka Szczyżowskiego i Gracjana Kielijańskiego. Szlak ma długość 7 km, oznaczony jest jako ścieżka dydaktyczna białym kwadratem z czerwonym przekątnym paskiem, a na jego przejście trzeba zarezerwować sobie minimum 3,5 godz., nie licząc przerw.
Walonski_7
Przy szlaku postawiono 15 tablic informacyjnych z mapkami oraz krótkimi opisami. Wykonanie „Szlaku Walońskiego” zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Miasto Jelenia Góra. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Zdolna Dolna” działające w najstarszej części miasta - Szklarskiej Porębie Dolnej. Wydano folder zaopatrzony w mapkę i opisy stanowisk.
Walonski_8

Relacja i foto: Andrzej Mateusiak

Pliki do pobrania
Opis otwarcia w formacie PDF
Folder w formacie PDF
Mapa Szlaku Walońskiego