RNR_01   RnR2022    RNR_02  

LIII Rajd na Raty
Wycieczka autokarowo – piesza
„Sandomierz, Kazimierz Dolny, Nałęczów”
21.08 – 26.08.2023 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Program wycieczki

21.08.2023 r. – poniedziałek
Wyjazd z Jeleniej Góry. z ulicy Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.00
Przejazd: Jelenia Góra – Wąchock – Trzebiesza
Wąchock – zwiedzimy tu wyjątkowy zabytek architektury – opactwo cystersów założone pod koniec XII wieku. Kościół z zewnątrz posiada cechy romańskie, wyposażenie wnętrza barokowe; klasztor przebudowany w XVII w. zachował niektóre wnętrza z XIII w., należy do nich kapitularz uważany za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. Wąchock i jego sołtys są tematem licznych dowcipów i opowiastek. W 2003 roku stanął tu pomnik Sołtysa.
Noclegi wraz z wyżywieniem zarezerwowane zostały w Pensjonacie Bajka w Trzebieszy koło Poniatowej, pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 01  Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 02

22.08.2023 r. – wtorek: Wojciechów, Kozłówka, Nałęczów
Wojciechów
- Wojciechowska Kuźnia, której historia sięga 1920 r. jest miejscem pracy kilku już pokoleń kowali. Na naszych oczach takie zawody jak kowal, cieśla, bednarz, itp. idą w zapomnienie, większość prac wykonywanych dawniej przez kowali zastąpiono teraz maszynami, stara technologia zanika. Wyroby wykonane maszynowo tracą jednak swój niepowtarzalny charakter, tracą duszę. Podczas pokazu obserwując stare techniki kowalskie zobaczymy różnice pomiędzy ręczną robotą a wykonanymi maszynowo wyrobami, co pozwoli docenić wyroby wykonane przez kowala i uzmysłowi ile trudu wymaga ręczne wykonanie ogrodzeń, mebli itp.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 03 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 04

Kozłówka – zwiedzamy tu zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, w 2007 roku wpisany na listę Pomników historii. Jest to imponujące muzeum wnętrz wypełnione dziełami sztuki z autentycznym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku, reprezentacyjna klatka schodowa oraz kaplica pałacowa są kopiami podobnych pomieszczeń w Wersalu. W budynku dawnej stajni oglądamy powozownię z kolekcją pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych, dużą atrakcją Kozłówki jedyna w kraju Galeria Sztuki Socrealizmu, która zgromadziła imponującą kolekcję ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, plakatów i innych dzieł z lat 50. XX w. Zwiedzanie zakończymy spacerem po ogrodzie francuskim i parku pałacowym.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 05 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 06

Nałęczów – w czasie spaceru po parku zdrojowym zobaczymy najciekawsze miejsca, odwiedzimy palmiarnię i pijalnię wód mineralnych

23.08.2023 r. – środa: Ujazd, Sandomierz
Ujazd
– we wsi znajdują się imponujące ruiny wyjątkowo oryginalnego, olbrzymiego zamku o nazwie Krzyżtopór. Zbudowany w pierwszej połowie XVII w dla wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego, był wówczas największy i najwspanialszy w Polsce, miał przyćmić wszystkie pozostałe siedziby magnackie, przed powstaniem Wersalu był to największy tego typu obiekt w Europie. Architektura oddaje jednostki kalendarza: cztery baszty, 12 dużych sal, 52 mniejsze komnaty, 365 okien. Otoczony był potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, w większości do dziś zachowanymi. W trakcie zwiedzania odbędziemy pełen magii spacer pośród labiryntów sal, korytarzy i podziemi.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 07 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 08

Sandomierz – miasto o tysiącletniej historii, leży nad Wisłą na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni Starego Miasta znajduje się ponad 120 zabytków wszystkich stylów i epok. Zobaczymy sandomierski rynek z uroczymi kamieniczkami, przejdziemy Podziemną Trasę Turystyczną (słynne sandomierskie lochy z XV I XVI w), Bramę Opatowską (jedna z najlepiej zachowanych gotyckich bram miejskich w kraju), Dom Długosza, zwiedzimy gotycką katedrę, odbędziemy spacer najpiękniejszym spośród lessowych wąwozów sandomierskich – Wąwozem Królowej Jadwigi a na koniec z pokładu statku płynącego po Wiśle obejrzymy panoramę Sandomierza należącą do najpiękniejszych widoków w Polsce

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 09 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 10

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 11 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 12

24.08.2023 r. – czwartek: Kazimierz Dolny, Puławy
Kazimierz Dolny
– miasteczko o wyjątkowych walorach urbanistycznych z architekturą harmonijnie wkomponowaną w urozmaicony pejzaż. Miejscem zamieszkania i tematem swojej twórczości uczyniło Kazimierz wielu znakomitych twórców. Było to (i jest do dziś) miasto malarzy, pisarzy, reżyserów filmowych, miejsce plenerów kolejnych pokoleń artystów, wystawiających swoje obrazy w licznych galeriach i pod gołym niebem.
Zobaczymy tu m.in. kościół farny – znakomity przykład tzw. renesansu lubelskiego, ruiny gotyckiego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego, słynne spichlerze, kamienice braci Przybyłów i Celejowską należące do najbardziej oryginalnych zabytków renesansu w Polsce, wejdziemy na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto
Puławy – nazywane „Polskimi Atenami” słyną z klasycystyczno-romantycznego zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich, zwiedzimy XVIII-wieczny pałac, zobaczymy Świątynię Sybilli oraz Domek Grecki, przejdziemy się po parku pełnym grot, arkadowych bram i tarasowych schodów.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 13 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 14

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 15 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 16

25.08.2023 r. – piątek: Janowiec, Parchatka, Końskowola
Janowiec –zwiedzamy tu majestatycznie wznoszącą się na wysokiej skarpie wiślanej potężną ruinę jednego z największych zamków w Polsce. Renesansową warownię wybudowano na początku XVI w dla magnackiego rodu Firlejów. Częściowo odbudowany w XX w, do zwiedzania udostępniono wielopoziomowe krużganki, dziedziniec, taras widokowy oraz Dom Północny z ekspozycją dotyczącą historii zamku.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 17 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 18

Drugą część dnia spędzimy na wędrówce (około 10 km) po Krainie Lessowych Wąwozów. Jej nazwa nawiązuje do największego w Europie skupiska lessowych wąwozów o głębokości dochodzącej do 30 m, których zagęszczenie wynosi około 11 km na 1 km². Spacer rozpoczniemy od wznoszącej się nad Parchatką Góry Trzech Krzyży. Z jej zbocza rozciąga się przepiękny widok na Małopolski Przełom Wisły i Puławy. Następnie przejdziemy przez najbardziej malownicze i dzikie wąwozy w kierunku Skowieszyna i Końskowoli, wędrując przez ten niezwykły labirynt poznamy różne stadia rozwoju wyrzeźbionych przez naturę w lessie wąwozów

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 19 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 20 

26.08.2023 r. – sobota
Przejazd Wojciechów – Tarnowskie Góry – Jelenia Góra
Tarnowskie Góry – największą atrakcją turystyczną miasta jest Zabytkowa Kopalnia Srebra, zwiedzamy pochodzące z XVII-XIX wieku wyrobiska, klatką szybową w szybie „Anioł’ zjeżdżamy na głębokość 40 m, wchodzimy w labirynt chodników z odtworzonymi stanowiskami pracy gwarków, mijamy kilka dużych komór z największą „Niską” o powierzchni 2000 m². Trasa turystyczna liczy 1740 m, jej część pokonujemy łodziami. Uwaga: w kopalni panuje stała temperatura około 10ºC.

Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 21 Sandomierz Kazimierz Dolny Nałęczów 22

 

Koszt wycieczki:1610 zł członkowie PTTK
                          1650 zł pozostali uczestnicy
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),
ubezpieczenie NNW, obsługę przewodnicką
Dodatkowe koszty (bilety, przewodnik miejscowy): około 340 zł

Zapisy wraz z wpłatą 800 zł (pozostała kwota do 21 lipca) w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86 lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (75 75 258 51)- należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres oraz telefon kontaktowy. Preferowany przelew na konto bankowe: 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193 , przed dokonaniem przelewu należy sprawdzić telefonicznie czy są wolne miejsca.

Program do pobrania [  2.23 MB ]