RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 16

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 maja 2023 r. na wycieczkę nr 16 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 5.33 do Lądka Zdroju (na stacji Kłodzko Miasto przesiadka na autobus KD).

Trasa wycieczki o długości 14 km przebiega w południowej części Gór Złotych. Od przystanku autobusowego idziemy w kierunku Stójkowa, przekraczamy Białą Lądecką i zboczem Królówki podchodzimy na Karpiak, mijając po drodze Stołowe Skały, najliczniejszą grupę skalną Gór Złotych. Tworzy ją szereg skał gnejsowych o różnej wielkości i kształtach, stojących na całym zachodnim zboczu Królówki. Niektóre z nich mają swoje własne nazwy, część służy również jako naturalne punkty widokowe. Na szczycie Karpiaka odpoczywamy wśród ruin średniowiecznego zamku Karpień. Po przerwie, przez Rozdroże Zamkowe podchodzimy na Trojak od dawna znany ze wspaniałych widoków, szczególnie na Dolinę Białej Lądeckiej. Zbudowany jest z gnejsów, które w części szczytowej występują w postaci ciągu okazałych skał. Trzy z nich są dobrze widoczne z Lądka Zdroju, stąd nazwa szczytu. W końcowej części wędrówki schodzimy do miasta, pobieżnie zwiedzamy Lądek Zdrój (część uzdrowiskowa, rynek) i o godz 16.08 odjeżdżamy autobusem Kolei Dolnośląskich do Kłodzka Miasto, następnie pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu Głównym). Na przejazd w obie strony kupujemy bilet samorządowy (najtaniej).

Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Jelenia Góra dofinansowaniePowiat Jeleniogórski