RNR_01   RnR2022    RNR_02  

LIII Rajd na Raty
Wycieczka autokarowo – piesza
„Roztocze”
03.07 – 08.07.2023 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Program wycieczki

03.07.2023 r. – poniedziałek
Wyjazd z Jeleniej Góry. z ulicy Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.00
Przejazd: Jelenia Góra – Zwierzyniec
Noclegi wraz z wyżywieniem zarezerwowane zostały w hotelu „Roztocze” w Zwierzyńcu,
pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami.

04.07.2023 r. – wtorek
Zwiedzanie Lublina : zaczynamy od znajdującego się w dzielnicy Sławin Muzeum Wsi Lubelskiej. W różnorodnym i malowniczym krajobrazie zgromadzono bezcenne pamiątki związane z dawnym życiem wsi, dworów i miasteczek Lubelszczyzny z charakterystycznym dla poszczególnych regionów rodzajem zabudowy. Ważnymi elementami wzbogacającymi i uzupełniającymi ekspozycję skansenowska są uprawy rolne i ogrodnicze, obecność dzikiej roślinności, a także zwierząt hodowlanych.

RnR Roztocze 01  RnR Roztocze 02

Następnie udamy się na Stare Miasto, zobaczymy Rynek z bogato zdobionymi renesansowymi kamienicami, symbol miasta – gotycko-renesansową Bramę Krakowską, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów Lublina – zespół klasztorny Dominikanów nazywany ze względu na wielkość i klasę lubelskim Wawelem, barokową archikatedrę z urzekającymi iluzjonistycznymi polichromiami, skarbcem i tzw. zakrystię akustyczną z wyjątkowymi walorami dźwiękowymi.
Na wzgórzu zamkowym obejrzymy najstarszy obiekt – okrągłą wieżę obronną z XIII w i zwiedzimy gotycką kaplicę św. Trójcy z unikatowymi freskami bizantyjsko-ruskimi fundacji króla Władysława Jagiełły – kaplica jest klejnotem Lublina, zabytkiem najwyższej klasy harmonijnie łączącym zachodnią gotycką architekturę ze wschodnim malarstwem. Zwiedzanie zakończymy w Państwowym Muzeum na Majdanku znajdującym się na terenie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, który był miejscem zagłady kilkuset tysięcy ludzi.

RnR Roztocze 03  RnR Roztocze 04

RnR Roztocze 05  RnR Roztocze 06

05.07.2023 r. – środa
Rozpoczniemy od spaceru po Zwierzyńcu – zobaczymy Kościół na Wyspie, zabytkowe budynki browaru, zespół zarządu Ordynacji Zamojskiej, przejdziemy do Stawów Echo, stamtąd przez Bukową Górę (punkt widokowy) dotrzemy do Soch, gdzie odwiedzimy cmentarz mieszkańców zamordowanych podczas pacyfikacji wsi dokonanej 1 czerwca 1943 r. przez niemieckich okupantów. Następnie przejedziemy do położonej w Dolinie Wieprza Zagrody Guciów, niewielkiego prywatnego skansenu, jest tu również Gospoda Skansen Kulinarny ze staropolskimi daniami i sklep z produktami regionalnymi.
Kolejne miejsce, które odwiedzimy to Szczebrzeszyn. Wyjątkową atrakcją jest tu rozległa sieć wąwozów lessowych zwana Piekiełkiem Szczebrzeszyńskim. Urzekające piękno przyrody, niesamowity klimat, jaki tworzą wysokie ściany wąwozów, a także panujący tam półmrok na długo pozostają w pamięci. Po spacerze przez wąwozy zejdziemy do miasta gdzie zobaczymy dwa pomniki chrząszcza nawiązujące do wiersza Jana Brzechwy, którym rozsławił Szczebrzeszyn w całym kraju.

RnR Roztocze 07  RnR Roztocze 08 

RnR Roztocze 09  RnR Roztocze 10

06.07.2023 r. – czwartek
Kolejne odwiedzane tego dnia miejsca ukażą nam piękno przyrody Roztocza.
Pierwszym będzie położony koło Tomaszowa Lubelskiego rezerwat geologiczny Piekiełko utworzony w celu ochrony dużego skupiska piaskowców krzemionkowych. Blisko 70 głazów (niektóre z nich mają naprawdę imponujące wielkości) rozrzuconych po lesie robi duże wrażenie.
Następny - Rezerwat „Nad Tanwią” należy do największych atrakcji regionu. Znajdziemy tutaj tak zwane „szumy” czyli liczne niewysokie ale urokliwe wodospady kaskadowe. W pobliżu wsi Rebizanty na odcinku długości 400 metrów jest ich 24. Nieprzypadkowe jest określenie „szumy” bowiem zjawisko to można nie tylko oglądać, ale także z daleka usłyszeć. Wędrując ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną zobaczymy również najwyższy w okolicy wodospad na wpadającej do Tanwi rzece Jeleń.
W okolicy Suśca oglądamy malowniczy krajobraz dawnego kamieniołomu Nowiny z platformą widokową, stamtąd schodzimy do rezerwatu „Czartowe Pole” utworzonego dla ochrony doliny rzeki Sopot. Prowadzi tędy ścieżka przyrodnicza, która ukazuje wędrowcom magiczny klimat dzikiego Roztocza.
Na zakończenie zwiedzimy jeszcze jeden kamieniołom w pobliżu Józefowa, z wybudowanej z miejscowego wapienia 19 metrowej wieży obejrzymy wspaniałą panoramę miasteczka i Puszczy Solskiej.

RnR Roztocze 11  RnR Roztocze 12

RnR Roztocze 13  RnR Roztocze 14

07.07.2023 r. – piątek
Zwiedzanie Zamościa: założone w 1580 r. przez hetmana Jana Zamojskiego na nie zamieszkanym terenie miasto otoczone bastionowymi fortyfikacjami jest jednym z najcenniejszych zespołów urbanistycznych w Polsce umieszczonym na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najlepiej zachowane miasto renesansowe w Polsce nazywane jest „Padwą Północy”. Zobaczymy m.in. Rynek Wielki (wymiary100x100m) z pięknymi kamienicami zdobionymi attykami i imponującym renesansowym ratuszem z 52 metrową wieżą, Rynek Solny, Akademię Zamojską, renesansową katedrę. Stare Miasto otaczają w większości zachowane do dziś fortyfikacje, wejdziemy do jednego z fortów.

Na zakończenie dnia pojedziemy do Rejowca, gdzie ujrzymy widoki niczym w Prowansji, jest to największa ekologiczna plantacja lawendy w całym regionie. Sięgające po horyzont lawendowe pola od czerwca do końca lipca przyciągają nie tylko pszczoły i motyle, ale też rzesze żądnych pięknych krajobrazów miłośników niezwykłego wypoczynku. Jest tu również sklep oferujący lawendowe wyroby.

RnR Roztocze 15  RnR Roztocze 16

RnR Roztocze 17  RnR Roztocze 18

08.07.2023 r. – sobota

Powrót do Jeleniej Góry

Koszt wycieczki:1740 zł członkowie PTTK
1780 zł pozostali uczestnicy
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),
ubezpieczenie NNW, obsługę przewodnicką
 Dodatkowe koszty (bilety, przewodnik miejscowy): około 180 zł


Zapisy wraz z wpłatą 900 zł (pozostała kwota do końca maja) w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86 lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (75 75 258 51)- należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres oraz telefon kontaktowy. Preferowany przelew na konto bankowe: 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193 , przed dokonaniem przelewu należy sprawdzić telefonicznie czy są wolne miejsca.

Program do pobrania [ 2.17 MB ]