RnR2015 PTTK Sudety Zachodnie pttk

XLV Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa
Pomorze Zachodnie
27.07 - 01.08.2015 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Trasa wycieczki przebiega przez najciekawsze miejsca Pomorza Zachodniego, również po niemieckiej stronie. Noclegi i wyżywienie mamy  zarezerwowane w Domu Studenckim Andromeda w Szczecinie – 1,5 km od centrum (pokoje dwuosobowe z łazienkami).

Program wycieczki

27.07.2015 r. - poniedziałek
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godzinie 7.00.
Przejazd: Jelenia Góra –  Bolesławiec – Cottbus – Lübbenau - Szczecin

Lübbenau – miasto położone na skraju Spreewaldu, rezerwatu biosfery UNESCO. W wyniku ostatniego zlodowacenia rzeka Sprewa podzieliła się na szereg odnóg i kanałów o łącznej długości ponad 900km. Środkiem transportu numer jeden w Spreewaldzie są łodzie, którymi pływa tutaj nawet poczta i straż pożarna. Wąskie mosty przecinają rzeki i łączą poszczególne „wyspy mieszkalne”. Rzeczny labirynt będziemy podziwiać w czasie dwugodzinnego rejsu czółnami wprawianymi w ruch przy pomocy długich tyczek, którymi posługują się sternicy. Po rejsie możemy spróbować przetworów z ogórków, które są specjalnością kulinarną tego regionu.

Pomorze Zachodnie 01 Pomorze Zachodnie 02

28.07.2015 r. - wtorek
Przejazd: Szczecin – WolinLubinMiędzyzdrojeKamień Pomorski – Szczecin

Wolin – zwiedzamy tu Skansen Słowian i Wikingów, zrekonstruowaną wczesnośredniowieczną osadę. Powstało tu kilkadziesiąt replik chat, bramy, wały oraz nabrzeże portowe, dające nam wyobrażenie jak toczyło się tutaj życie około X wieku. We wnętrzach chat o różnej konstrukcji można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko oglądać, ale także dotykać, samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi czy siadać na „historycznych” krzesłach, położyć się na łóżku, czyli po prostu na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów.


Pomorze Zachodnie 03 Pomorze Zachodnie 04 

Lubin – z punktu widokowego na pobliskim wzgórzu Zielonka oglądamy panoramę delty wstecznej Świny, o niezwykłości której świadczy chociażby fakt, iż widok ten został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Krajobrazem roku 1993/94”. W drodze powrotnej przechodzimy obok Turkusowego Jeziora powstałego w dawnym wyrobisku kopalni kredy, o pięknej niebieskawo- zielonej barwie lustra wody.

Pomorze Zachodnie 05  Pomorze Zachodnie 06

Międzyzdroje – jeden z największych ośrodków wypoczynkowych i turystycznych zachodniego wybrzeża . W czasie spaceru po kurorcie przejdziemy Aleją Gwiazd z odciskami dłoni znanych osobistości polskiej sceny kulturalnej, wejdziemy na molo, następnie zobaczymy Zagrodę Pokazową Żubrów gdzie na powierzchni 20 ha żyje 6 do 12 sztuk tych zwierząt. Spacer zakończymy na Wzgórzu Gosań (95m), najwyższym wzniesieniu polskiego wybrzeża, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Pomorską i strome zbocze klifu.

Pomorze Zachodnie 07 Pomorze Zachodnie 08

Kamień Pomorski – zwiedzimy tu jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury Pomorza Zachodniego, katedrę św. Jana Chrzciciela. Wysłuchamy również krótkiego koncertu na organach katedralnych, należących do grupy najcenniejszych polskich instrumentów, ze wspaniałym zabytkowym prospektem, a akustyka i piękne wnętrze gotyckiej świątyni czyni ich dźwięk przejrzystym i klarownym.

Pomorze Zachodnie 09 Pomorze Zachodnie 10

29.07.2015 r. - środa
Przejazd:  Szczecin – KołobrzegTrzebiatów – Szczecin

Kołobrzeg – jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego, port morski, ośrodek turystyczny i jednocześnie jedno z największych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk.
Zniszczone w czasie wojny centrum zostało w ostatnim dwudziestoleciu odbudowane w dawnym stylu staromiejskim. Zwiedzimy najcenniejsze zabytki: Ratusz,  gotycką Katedrę obejrzymy panoramę z wieży katedralnej (wjazd windą), Przespacerujemy się promenadą nadmorską (latarnia morska, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, molo), przy sprzyjającej pogodzie możliwa kąpiel w morzu.

Pomorze Zachodnie 11 Pomorze Zachodnie 12

Trzebiatów – zwiedzimy tu gotycki kościół pełniący rolę Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny, rynek z Ratuszem, sgraffito z XVII w przedstawiające słonia i częściowo zachowane mury obronne.

Pomorze Zachodnie 13 Pomorze Zachodnie 14

 30.07.2015 r. – czwartek
Przejazd:  SzczecinKołbaczNowe Czarnowo

Rano odbędziemy przejażdżkę po Szczecinie zabytkowym tramwajem, potem zwiedzimy najciekawsze zabytki miasta: Czerwony Ratusz, Bramę Portową, gotycką katedrę, Zamek Książąt Pomorskich, Stary Ratusz, Wały Chrobrego.

Pomorze Zachodnie 15 Pomorze Zachodnie 16
Pomorze Zachodnie 17 Pomorze Zachodnie 18

Po południu jedziemy do Kołbacza, gdzie zobaczymy pocysterski zespół klasztorny, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim (kościół, Dom Konwersów, Dom Opata, stodoła gotycka z XIV w).
Na zakończenie ciekawostka: Krzywy Las - ponad 100 zdeformowanych sosen.

Pomorze Zachodnie 19 Pomorze Zachodnie 20

Po kolacji można pojechać do centrum podziwiać panoramę miasta z kawiarni mieszczącej się na 22 piętrze wieżowca PŻM, a później obejrzeć spektakl grającej fontanny przed teatrem Pleciuga.

31.07.2015 r. – piątek
Przejazd:  Szczecin – AnklamGreifswald – Szczecin

Dzień ten spędzimy w niemieckiej części Pomorza Zachodniego nazywanej Pomorzem Przednim (Vorpommern).
Anklam – XIII-wieczne miasto z cennymi zabytkami gotyku ceglanego,  zwiedzimy również bardzo ciekawe Muzeum Lotnictwa Ottona Lilienthala – urodzonego w Anklam pioniera lotnictwa i konstruktora pierwszych szybowców. Tematem ekspozycji jest m.in. ponad 10 zrekonstruowanych projektów modeli aparatów latających Lilienthala oraz współczesne lotnie będące kontynuacją prac konstruktora.

Greifswald – hanzeatyckie miasto bardzo bogate w zabytki, zwane perłą gotyku. Zobaczymy ruiny klasztoru cystersów z XII-XIV w, port a w nim ręcznie zwodzony ponad stuletni most, Stare Miasto (kamienice gotyckie, mury obronne, katedra św. Mikołaja, uniwersytet - jeden z najstarszych w Europie). Na zakończenie zwiedzimy nowocześnie zaaranżowane Muzeum Pomorskie eksponujące m.in. cenne darowizny książąt pomorskich dla uniwersytetu oraz obrazy pochodzącego z Greifswaldu wybitnego malarza Caspara Davida Friedricha (malował również widoki Karkonoszy).

Pomorze Zachodnie 21 Pomorze Zachodnie 22
Pomorze Zachodnie 23 Pomorze Zachodnie 24

01.08.2015 r. – sobota
Przejazd: Szczecin – PyrzycePniewo – Jelenia Góra

Pyrzyce – miasto nazywane pomorskim Carcassonne ze względu na dobrze zachowane mury obronne z XIII w o długości ponad 2 km.

Pniewo – w tej miejscowości znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, jednego z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie. Fortyfikacje te powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli o łącznej długości przekraczającej 30 km. Zwiedzamy urządzenia na powierzchni oraz część podziemi o długości 1,5 km.

Przyjazd do Jeleniej Góry około godz. 21.

Pomorze Zachodnie 25 Pomorze Zachodnie 26

Koszt wycieczki: 860,00 zł
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),
ubezpieczenie NNW, KL (w Niemczech), obsługę przewodnicką
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86  
  • zaliczka w wysokości 430,00 zł – w dniu zapisu
  • dopłata w wysokości 430,00 zł – do dnia 10.07.2015 r.
 Koszty biletów wstępu (około 130 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie


Program do pobrania (PDF)