W sobotę (8 listopada 2014) w radomierskiej wieży widokowej odbyło się spotkanie miłośników Geocachingu pt. “GDKJ+ po raz pierwszy”. O Geocachingu pisaliśmy już wielokrotnie. Jest to forma turystyki, polegająca na odnajdowaniu ukrytych przez innych uczestników tej zabawy skrytek przy pomocy odbiornika GPS. W Polsce najbardziej popularnymi serwisami, z których można pobrać lokalizację skrytek są: opencaching.pl i geocaching.com.

Spotkanie było podsumowaniem inicjatywy utworzenia geościeżki “Geocaching dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”. Przez ponad rok na trasie Przejścia dookoła Kotliny Jeleniogórskiej powstało ponad 200 skrzynek Geocaching. Trasa liczy około 150km długości. Skrzynki są rozłożone średnio co pół kilometra. Zamysłem autorów GDKJ jest zachęcenie każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas do zobaczenia naszej kotliny z różnych perspektyw. Udało się nawiązać współpracę z PTTK Sudety Zachodnie, czego efektem jest wydanie odznaki GDKJ dla tych, którzy zdobędą 75% skrzynek z Geościeżki.

Na spotkanie zjechali poszukiwacze skrzynek z całej Polski (Szczecin, Górzno, Opole, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Jelenia Góra, Toruń, Poznań, Zielona Góra, Bogatynia, Wrocław, Bytom, Legnica). Pierwszym prelegentem był Wójt Gminy Janowice Wielkie - pan Kamil Kowalski - który przywitał gości jako gospodarz miejsca spotkania. Drugim gościem był Darek Pudeło z Fundacji GeoLife z Górzna. Niestety nie dotarł na miejsce spotkania osobiście, ale udało się wykorzystać technologię i zorganizować telekonferencję poprzez Skype i złapać Darka gdzieś pomiędzy Gdańskiem a Górzem. Darek opowiedział jak udało się wypromować Górzno poprzez Geocaching. Obecnie Górzno jest znane jako “Polska Stolica Geocachingu”. Kolejnym prelegentem był Sławek Meredyk z Centrum obsługi Geocachera (opencaching.pl). Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się czym jest Geocaching, jak zakładać skrzynki oraz czym są geościeżki takie jak GDKJ. Jako ostatni wystąpił Bartek Podkański, który jest organizatorem “Przejeścia dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”, które było inspiracją dla projektu GDKJ. Jego wystąpienie było okraszone zdjęciami z “Przejścia”.

Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy otrzymali koordynaty skrzynek, które zostały założone przy okazji spotkania. Trasa którą tworzyły nowo powstałe skrzynki, zaprowadziła poszukiwaczy na miejsce ogniska.

To już było, ale co dalej? Po pierwsze warto zarejestrować się na portalach geocaching.com i opencaching.pl. Można tam znaleźć inspirację do wypraw na cały rok. Zapraszamy również do zdobywania Geościeżki “Geoching dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”.

Zdjęcia z eventu:
https://drive.google.com/folderview?id=0B2BS2Hl8SoMVb2laM2kzdFp6VVE&usp=sharing

PTTK
Marcin Roszak
Komisja Geocachingu PTTK