Muzeum Hauptmana  pttk

Rajd turystyczny „Śladami prof. Stanisława Lorentza”

W ramach „Dni Otwartych” - Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zapraszają na rajd turystyczny pt. „Śladami prof. Stanisława Lorentza – człowieka, który uratował Matejkę i Hauptmanna”.

Zainteresowani uczestnictwem w wycieczce spotykają się z prowadzącym, Krzysztofem Tęczą, o godzinie 8.00 w sobotę, 06.08.2022 r. przed Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, skąd po przedstawieniu programu wycieczki przejdą na przystanek MZK „Przy sądzie”, z którego odjedziemy autobusem linii nr 6 o godzinie 9.17 na punkt przesiadkowy przy ul. Podgórzyńskiej. Następnie przesiądziemy się do autobusu linii nr 4, którym odjedziemy o godz. 9.40 do Przesieki. Możliwe jest także dołączenie się do wycieczki na ostatnim przystanku autobusu MZK w Przesiece około godziny 10.00.

Spotkanie rozpoczniemy od wizyty w DW Marzenie, w miejscu gdzie znaleziono ukryte przez Niemców obrazy Jana Matejki. Tam też odpoczniemy przy ciepłej kawie i zjemy śniadanie. Następnie udamy się do Wodospadu Podgórnej, skąd dotrzemy do kościoła w Przesiece, a następnie do skweru, na którym ustawiono pomnik upamiętniający znalezienie obrazów Matejki. Po dotarciu do wylotu Doliny Czerwienia pożegnamy szlak niebieski i dalej pójdziemy za znakami koloru czarnego, by dotrzeć do Zachełmia. Tam zejdziemy ze szlaku i podejdziemy na wzgórze Rudzianki, na którym znajduje się Czerwona Jaskinia. Następnie przejdziemy do Jagniątkowa, by zakończyć naszą wędrówkę w Muzeum Dom Miejski Gerharta Hauptmanna. Tam dyrektor Muzeum Janusz Skowroński opowie o historii odkrycia i wywiezienia obrazów Matejki.

Wycieczka jest bezpłatna, natomiast uczestnicy ubezpieczają się od następstw nieszczęśli-wych wypadków we własnym zakresie.

Opracował: Krzysztof Tęcza