W dniach 14-15 września 2013 roku w Warszawie odbył się XVIII Walny Zjazd PTTK. Ponieważ Towarzystwo nasze liczy ponad 60.000 członków zadanie wyboru nowych władz, mających poprowadzić naszą organizację przez kolejne cztery lata, powierzono 147 delegatom wyłonionym na Regionalnych Konferencjach Oddziałów PTTK poszczególnych województw. Zważywszy na kryzys w jakim znalazła się gospodarka naszego kraju zadanie to nie będzie wcale takie łatwe. Złe wyniki gospodarcze dotyczą przecież wszystkich bez wyjątku, a wiec także i nas. Organizacja tak duża jak PTTK posiada spory majątek, w skład którego wchodzi wiele schronisk będących często obiektami wiekowymi. Trzeba zatem nie tylko dostosować je do obecnych standardów ale przede wszystkim utrzymać, co przy rosnących obciążeniach nie jest proste.

Również bieżąca działalność naszego Towarzystwa, mimo iż w dużej mierze prowadzona jest społecznie, to i tak angażuje spore środki finansowe. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem ustępujących władz widać jak trudne będzie to zadanie. Zważywszy jednak na fakt, iż organizacja nasza wciąż jest postrzegana jako główny partner w prowadzeniu działalności turystycznej i krajoznawczej, musimy nie tylko podtrzymywać już wypracowane wzorce ale także dążyć do nowych, dostosowanych do obecnego stylu życia. I właśnie tak trudne do realizacji zadania stają przed nowymi władzami. Dlatego my, kadra Towarzystwa ale także i szeregowi jej członkowie, musimy zarówno bacznie przyglądać się poczynaniom wybranych władz ale i także wszelkimi sposobami im pomagać. Towarzystwo bowiem nasze jest naszą wspólną organizacją i jako takie jest, a przynajmniej powinno być, bliskie nam wszystkim. Nie wdając się zatem w szczegóły podaję nowy skład zarządu byśmy wiedzieli którzy z Koleżanek i Kolegów zostali obdarzeni kredytem zaufania na obecną kadencję.

XVIII Walny Zjazd 01
Członkowie Zarządu Głównego PTTK XVIII kadencji. Foto: Krzysztof Tęcza

Zarząd Główny PTTK XVIII kadencji:
Prezes – Roman Bargieł
Wiceprezesi – Andrzej Gordon, Henryk Miłoszewski, Stanisław Sikora
Skarbnik – Jerzy Kapłon
Członkowie – Danuta Cierpisz, Jacek Czober, Jarosław Dąbrowski, Lech Drożdżyński, Jerzy Gajewski, Marian Jurak, Wojciech Koprowski, Edward Kutyła, Paweł Mordal, Jakub Nowak, Waldemar Osypiuk, Jacek Potocki, Aleksandra Staszak, Agnieszka Wałach, Andrzej Wasilewski

Główna Komisja Rewizyjna PTTK XVIII kadencji:
Prezes – Beata Dziduszko
Wiceprezesi – Tadeusz Harazin, Ryszard Wulicz
Sekretarz – Elżbieta Moszczyńska
Członkowie – Krystian Grajczak, Jarosław Kaczmarczyk, Zdzisław Klose, Bogdan Komorowski, Sławomir Korpysz, Andrzej Kudlaszczyk, Dariusz Kużelewski, Andrzej Michalik, Paweł Miśkowiec, Dariusz Nazarczyk, Józef Rusiecki.

Główny Sąd Koleżeński PTTK XVIII kadencji:
Prezes – Wojciech Tomalak
Wiceprezesi – Tadeusz Markowski, Wojciech Napiórkowski
Sekretarz – Jolanta Szulc
Członkowie – Marcin Husak, Paweł Idzik, Paweł Kamiński, Krystian Korus, Marian Kotarski, Stanisław Leśnik, Renata Radomska-Krenz, Elżbieta Rydel-Piskorska, Anna Teodorczyk, Leszek Warowny, Paweł Zań.

XVIII Walny Zjazd 02
Foto: Krzysztof Tęcza

Podczas Zjazdu nie zapomniano o wyróżniających się w swojej społecznej pracy działaczach poprzedniej kadencji. Wielu z nich zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi ale chyba najważniejsze wyróżnienie dla każdego działacza, z których niejeden dla Towarzystwa poświęcił niemal całe swoje życie, to godność Członka Honorowego PTTK. Tym razem obdarzonych tą najwyższą godnością zostało aż 45 osób. W większości są to Koleżanki lub Koledzy, dla których praca pod szyldem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego była niezwykle istotna w ich życiu. Są to osoby, dla których praca dla innych, przede wszystkim praca skierowana w stronę dzieci i młodzieży, była rzeczą naturalną. Biorąc pod uwagę powyższe możemy być pewni, że dopóki w naszym Towarzystwie będą pracować tacy działacze, dopóty będzie ono organizacją darzoną szacunkiem. Nam zaś pozostaje tylko brać z nich wzorce.

Relacja PDF