Wyjazd z Jeleniej Góry 27.05.2025 (wtorek), z parkingu przy ul. Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 6.00
Wtorek 27.05:
Park Mużakowski – park w Polsce i Niemczech o powierzchni ponad 700 ha, założony w I połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pücklera. Jest to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie należące do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej, w 2004 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica.
Nowe Czaple – w pobliżu tej miejscowości przebiega ścieżka geoturystycza powstała w miejscu dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Przejście trasą ścieżki pozwala zapoznać się z elementami niezwykle rzadkiego krajobrazu pokopalnianego. W miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu powstały liczne zbiorniki wodne o niespotykanych barwach tworząc specyficzne pojezierze. Przy największym zbiorniku o nazwie Afryka wybudowano 24-metrową wieżę widokową. Ścieżka geoturystycza znajdująca się w niezwykle inspirującym krajobrazie, nawet niezainteresowanym geologią i górnictwem dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych.
Zielona Góra - w trakcie spaceru w centrum miasta zobaczymy najciekawsze miejsca stolicy województwa lubuskiego: Palmiarnię i Park Winny, Stare Miasto z katedrą, ratuszem, kościołem Matki Bożej Częstochowskiej, zielonogórski deptak.
Nocleg, kolację i śniadanie mamy zarezerwowane w Ośrodku Sportu i Rekreacji zlokalizowanym w południowej części Zielonej Góry w dzielnicy Drzonków (pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami).
środa 28.05:
Żagań – pierwszym zwiedzanym obiektem jest Muzeum Obozów Jenieckich upamiętniające martyrologię alianckich jeńców wojennych, z położonego w sąsiedztwie Stalagu Luft III w 1944 roku uciekło 76 jeńców (50 z nich rozstrzelano) – na kanwie tych wydarzeń powstał film „Wielka ucieczka”. Na terenie muzeum znajduje się replika baraku jenieckiego z oryginalnymi przedmiotami pochodzącymi z okresu II wojny światowej, makieta tunelu ucieczkowego „Harry” oraz zrekonstruowana wieża strażnicza.
Drugim miejscem, które odwiedzimy w Żaganiu jest zespół poaugustiański, cenny zabytek architektury wyposażony w nieprzeciętnej wartości dzieła sztuki. Biblioteka klasztorna z freskami wybitnego artysty Jerzego Neunhertza posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji starych ksiąg oraz globusów. W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP pięknie prezentują się stalle z 1695 roku oraz XVI wieczny ołtarz Św. Trójcy, wnętrze świątyni to prawdziwe muzeum sztuki sakralnej.
Na zakończenie zwiedzimy położony w rozległym parku romantycznym nad rzeką Bóbr barokowy pałac Lobkowitzów.
Żary – miasto na pograniczu Niziny Śląskiej i Niziny Wielkopolskiej z prawie 1000-letnią historią, zachowało się tu wiele ciekawych zabytków architektury i pozostał średniowieczny układ urbanistyczny. W czasie spaceru po mieście zobaczymy najciekawsze obiekty: barokowy pałac Promnitzów, gotycko-renesansowy zespół zamkowo-pałacowy Bibersteinów, Rynek z ratuszem i kamienicami z różnych epok oraz górujący nad miastem gotycki kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII - XV wieku.
Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86, 58-500 Jelenia Góra.
Program i prowadzenie: Wiktor Gumprecht – przewodnik sudecki.
Wycieczka przeznaczona jest seniorów 60+, wyłącznie mieszkańców Jeleniej Góry
Świadczenia dla uczestników: autokar, przewodnik, obiadokolacja, nocleg, śniadanie, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
Wpisowe na wycieczkę wysokości 60 zł/os płatne gotówką przy zapisie (w biurze PTTK), a dla osób zapisujących się elektronicznie – w ciągu 48 godz. po emailowym potwierdzeniu przyjęcia na wycieczkę, na konto Oddziału PTTK
nr: 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193, z dopiskiem: „Wycieczka JBO nr 2” lub w biurze PTTK – płatność tylko gotówką.
Zapisy na wycieczkę rozpoczną się 14.05.2025 o godz. 11:00 – równocześnie: w biurze PTTK (21 osób) i na stronie forms.gle (21 osób). Ze względu na ograniczoną do 42 ilość osób – liczy się kolejność zapisów.
Zapisy odbywają się według „Zasad rekrutacji uczestników” – zatwierdzonych przez Miasto Jelenia Góra, a opublikowanych na stronie: http://www.pttk-jg.pl/ oraz na stronie: https://jeleniagora.pl/aktualnosci
Wsparcie finansowe Miasta Jelenia Góra w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego:
Program do pobrania [ 1.07 MB ]
Zasady rekrutacjii do pobrania [ 920.04 KB ]
Terminarz wycieczek do pobrania [ 690.16 KB ]
Wsparcie finansowe w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego: