20230909 091422 model z JG fot. 1W stolicy Karkonoszy – Jeleniej Górze przybyła nowa atrakcja turystyczno-edukacyjna w postaci Modelarni KOLEJKOWO. Obiekt został zbudowany przy ul. Legnickiej 2 przez prywatną spółkę KOLEJKOWO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze. Modelarnia została oficjalnie otwarta w dniu 20 marca 2024r., a pierwsi zwiedzający mogli ją oglądać od 22 marca. Wcześniej spółka utworzyła ekspozycje makiet we Wrocławiu i w Gliwicach, opartych o ruch miniaturowego taboru kolejowego, tramwajowego, pojazdów kołowych, statków wodnych i powietrznych. W obu lokalizacjach, na makietach przedstawione zostały zarówno obszary i sceny fikcyjne jak i autentyczne wydarzenia i budowle z terenu Górnego i Dolnego Śląska. W Jeleniej Górze w obiekcie o nowoczesnym kształcie architektonicznym znalazła się wielka sala ekspozycyjna (dziś tylko w części zapełniona) oraz pracownie konstruowania modeli, ich wykonywania, obróbki, malowania, sporządzania koniecznej infrastruktury technicznej oraz ustawiania.

SAM 5861stare miasto fot. 2Zwiedzających witają sympatyczne panie prezentujące na początek modele trzech lokomotyw, które zostały wykonane w dawnej Modelarni Kolejowej PKP w Jeleniej Górze. Są to parowóz osobowy Ol49 wykonany w 1995 roku, lokomotywa elektryczna E69 (1984) i lokomotywa spalinowa SM41 (1983). Wszystkie te modele zostały wykonane w skali 1:15. W ten sposób KOLEJKOWO Modelarnia nawiązało do Modelarni Kolejowej PKP, która powstała w 1966 roku i przetrwała do 2009 roku, a jej wyposażenie i modele zostały przekazane do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Modele wykonane wówczas w Jeleniej Górze do dziś można spotkać w Polsce jak i poza nią (na fot. 1 model parowozu Ptx29 znajdujący się obecnie w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Sochaczewie). Pierwszym kierownikiem tej modelarni był Albert Bielennik, a po nim kierował placówką Sławomir Turek.

SAM 5891pracownia fot. 3Przewodnicy KOLEJKOWA oprowadzają po ekspozycji i fachowo wyjaśniają poszczególne etapy tworzenia modeli, do których tworzenia wykorzystuje się współczesne materiały (np. żywice modelarskie) czy technologie (drukowanie w technice 3D). Wszystkie pozostałe czynności związane z tworzeniem modeli są wykonywane ręcznie – cięcie, szlifowanie, przycinanie czy malowanie, itp. Do tej pory w Modelarni KOLEJKOWO zostało wykonanych ponad 8 000 różnych figurek, a na każdą trzeba poświęcić nie mniej niż 6 i pól godziny. Dziś w modelarni są eksponowane modele w przybliżeniu prezentujące ważne budowle naszego miasta. Są to Ratusz, kościół św. Anny (dawna basteja obronna), kamieniczki w rynku, dworzec kolejowy i jedna z kolejowych wież ciśnień (fot. 2). Wokół tych modeli jeździ osobowy skład kolejowy – lokomotywa parowa i trzy wagony osobowe. Na rynku odwzorowano w przybliżeniu wrześniowy jarmark osobliwości. Wykonane figurki są bardzo wiernie zbliżone do rzeczywistych postaci. Na budynku Ratusza znajdziemy nawet pomnik szczudlarza upamiętniający festiwale teatrów ulicznych. A na dworcu spotkamy oczekującą na pociąg kobietę w szpilkach! Te wszystkie „cuda” są wykonywane przez modelarzy KOLEJKOWA, a zwiedzający mogą zobaczyć ich stanowiska pracy oraz używane narzędzia (fot. 3). To świadczy o wysokich umiejętnościach modelarzy, a także profesjonaliźmie projektantów.

I nic to, że model Starego Miasta ma w tle nie nasze góry, Ratuszowi zabrakło schodów wejściowych po obu stronach, skład kolejowy nosi oznaczenia kolei niemieckich, a na dworcu zapomniano postawić figurę patronki kolejarzy św. Katarzyny. Nie ma jeszcze pieczątki turystycznej pozwalającej potwierdzić pobyt w KOLEJKOWIE Modelarni. To wszystko zapewne zostanie poprawione i uzupełnione. Modelarnia będzie zmieniała się na naszych oczach, będzie uzupełniana o kolejne modele i dioramy. Będą w niej odbywać się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. I wszystko to zwiedza się w sympatycznej atmosferze stworzonej przez obsługę Modelarni. A człowiekiem, który uparł się stworzyć takie miejsce w naszym mieście jest Jakub Paczyński – prezes Zarządu firmy KOLEJKOWO S.A. W tym miejscu drzemie ogromny potencjał i zostało stworzone świetne miejsce na mapie turystycznej Jeleniej Góry i całej Kotliny.

Janusz Milewski