W niedzielę 2.10.2022 roku do Karpacza przybyło 160 uczestników 51. Rajdu Górskiego Wojska Polskiego „Sudety 2022”. Będą oni tradycyjnie wędrować po Karkonoszach na trasach liczących przeciętnie 20 kilometrów dziennie. Zdobędą Śnieżkę, przejdą karkonoskim szlakiem przemytników i poszukiwaczy skarbów, dotrą do Kotła Łomniczki, wejdą na Skalny Stół, zatrzymają się na chwilę zadumy przy nowym pomniku upamiętniającym ofiary lawiny w Białym Jarze. Skosztują wyśmienitego piwa serwowanego w browarze w Lucni Bouda, odwiedzą Słonecznik by przysiąść na kamiennej ławeczce, sprawdzą czy Pielgrzymy zmieniły swoje położenie, zajrzą do Strzechy Akademickiej i Samotni, zejdą do Doliny Białej Łaby, sprawdzą co zmieniło się w Budnikach ale także zwiedzą Karpacz i skosztują wody z Dobrego Źródła wypływającego spod ołtarza kaplicy św. Anny.

51. Rajd Górski Wojska Polskiego Sudety 2022 01
Burmistrz Miasta Karpacza otwiera Rajd Górski Wojska Polskiego „Sudety 2022”. Foto: Krzysztof Tęcza

To jednak nie wszystko. Przygotowano bowiem trasy do Kolorowych Jeziorek, w Góry Sokole, do Bukowca a także na Slaknik i do zamku Bolczów.

Jak więc widać turyści uczestniczący w rajdzie poznają cały obszar Ziemi Jeleniogórskiej. Dodatkowo przygotowano dla chętnych wyjazd na czeską stronę by odbyć spacer w koronach drzew, wędrówkę w rezerwacie przyrody Skalne Miasto, zajrzeć do jaskini Katarzyńskiej oraz Punkvy.

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo zorganizować tak dużą imprezę turystyczną, przede wszystkim ze względu na bazę mogącą zapewnić odpowiednie warunki. Tym razem udało się znaleźć takie miejsce w Karpaczu.

Rajd Górski Wojska Polskiego to impreza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego dlatego organizowana jest w systemie non profit. Jego uczestnicy zabawią u nas do soboty 8.10.2022 roku.

51. Rajd Górski Wojska Polskiego Sudety 2022 02
Komandor rajdu Waldemar Osypiuk wita turystów przybyłych na rajd. Foto: Krzysztof Tęcza

Ze względu na rangę imprezy uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Miasta Karpacza pan Radosław Jęcek. Za całość odpowiada komandor rajdu Waldemar Osypiuk, a w uroczystości otwarcia wzięli udział zaproszeni goście: zastępca burmistrza Miasta Kowary pan Ryszard Rzepczyński, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego pan Andrzej Raj, nadleśniczy Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach pani Elżbieta Barańska, członek ZG PTTK kol. Jacek Potocki, prezes ZO PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze Krzysztof Tęcza.

Krzysztof Tęcza