RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 41

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 5 listopada 2023 r. na wycieczkę nr 41 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Zbiórka uczestników przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 8.00.

Trasa długości 12 km prowadzi przez pn.-wsch. fragment Wzgórz Łomnickich w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. W czasie wycieczki odwiedzimy groby prowadzących i uczestników Rajdów na Raty na jeleniogórskim cmentarzu komunalnym. Od budynku jeleniogórskiego teatru ulicą Chełmońskiego idziemy na Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku na zlecenie Towarzystwa Karkonoskiego przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Ma on 20 m długości i wykonany został z około 30 rodzajów skał , sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. Ze Wzgórza Kościuszki wchodzimy na cmentarz komunalny. Następnie idziemy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r., oglądamy położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). Po przekroczeniu szosy Jelenia Góra – Karpacz przez teren dawnego poligonu idziemy na Zamkową Górę, na szczycie w średniowieczu znajdował się niewielki zamek (widoczne nikłe ślady muru). W dawnym kamieniołomie u podnóża zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. Po przerwie po minięciu południowej obwodnicy Jeleniej Góry podchodzimy na Wzgórze Zamkowe (znane również pod nazwą Paulinum). Pod wierzchołkiem stoi pałac wzniesiony w 1870 r. przez jeleniogórskiego przemysłowca Kramstę , obecnie mieści się tu luksusowy hotel. Na szczycie wzniesienia okazała baszta skalna, dawniej punkt widokowy. W końcowej części wędrówki schodzimy do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Jelenia Góra dofinansowaniePowiat Jeleniogórski