RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 21

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 3 lipca 2022 r. na wycieczkę nr 21 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Zbiórka uczestników na przystanku MZK „Sołtysia Góra” przy ul. Wolności w Jeleniej Górze o godz. 9.00.

Trasa długości 13 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od przystanku autobusowego podchodzimy Cieplickim Szlakiem Spacerowym na górę Sołtysią, na której znajduje się murowana wieża widokowa z 1895 r., niedawno otwarta po remoncie. Następnie idziemy na sąsiedni wierzchołek Sołtysiej o nazwie Panorama z pięknym widokiem Karkonoszy, kolejny obiekt na naszej trasie to położony przy polnej drodze do Staniszowa grób nieznanego księdza. W Staniszowie oglądamy gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i po wykutych w skale stopniach wchodzimy na Witoszę (483m), mijając liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia, atrakcją są również 3 jaskinie szczelinowe. Ze szczytu oglądamy panoramę zachodnich Karkonoszy i Góry Izerskich. Szlakiem żółtym schodzimy do Czarnego dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. gdzie oglądamy położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). W końcowej części wędrówki idziemy na Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Ma on 20 m długości i wykonany został z około 30 rodzajów skał , sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. Przekrój został zbudowany dzięki staraniom działaczy Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein), a jego odsłonięcie nastąpiło 3 lipca 1902 roku, więc będziemy tam w 120 rocznicę tego wydarzenia. W związku z tym wycieczkę zakończymy piknikiem z konkursem krajoznawczym, do którego nagrody ufundował Urząd Miasta Jelenia Góra. Będzie przygotowane miejsce do grillowania (kiełbaski we własnym zakresie). Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski
Powiat
Karkonoski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie