RNR_01   RnR2022    RNR_02 

LII Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa
Świdnica, Zamek Grodno, Włodarz
28.05.2022 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie’ w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry. z ulicy Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.30
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20.

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Świdnica – Zagórze Śląskie - Jugowice – Jelenia Góra

Świdnica – niezwykle bogata historia i ciekawa architektura czyni z niej jedno z piękniejszych miast Dolnego Śląska. Zwiedzimy tu dwa najwyższej klasy zabytki sakralne. Pierwszy to wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO największy drewniany kościół Europy – ewangelicki, barokowy Kościół Pokoju p.w. Świętej Trójcy, powstały po wojnie trzydziestoletniej na mocy przywileju cesarskiego. Wyjątkowo cennymi elementami wyposażenia kościoła są ołtarz i ambona zdobiona scenami biblijnymi. Ze względu na wielopiętrowe empory wnętrze przypomina teatr. Drugi to katedra św. św. Stanisława i Wacława. Monumentalna gotycka budowla z elementami renesansu i baroku z górującą nad miastem 102-metrową wieżą. We wnętrzu przepiękne sklepienia i cenne wyposażenie, najwspanialsze to barokowy ołtarz główny i późnogotycki tryptyk ze sceną Zaśnięcia NMP.
Spacer po mieście zakończymy na Rynku – Ratusz, cztery studnie, kolumna Świętej Trójcy, kamienice mieszczańskie z XVI-XIX wieku.

Zagórze Śląskie – w nowym budynku Centrum Obsługi Ruchu turystycznego oglądamy olbrzymie akwarium prezentujące ryby żyjące w Jeziorze Bystrzyckim. Następnie przez kładkę nad jeziorem podchodzimy zboczem góry Choina do średniowiecznego Zamku Grodno. Liczący ponad 700 lat obiekt, przez wieki sukcesywnie rozbudowywany zachował się w dobrym stanie. Do zamku wchodzimy przez jeden z najpiękniejszych renesansowych portali na Śląsku, oglądamy loch głodowy, salę tortur, kaplicę, salę rycerską, myśliwską i sale książęce. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina”

Kompleks Włodarz – jest to największy obiekt projektu „Riese”, ogromnego przedsięwzięcia budowlano górniczego nazistowskich Niemiec realizowanego w czasie II wojny światowej na terenie Gór Sowich oraz na zamku Książ z wykorzystaniem katorżniczej pracy więźniów. Zwiedzanie obiektu rozpoczynamy od obejrzenia filmu o historii tego miejsca w podziemnym kinie. Następnie wędrując labiryntem korytarzy i hal na dwóch poziomach, prześledzimy niemal od początku sposób drążenia i wykonania tych obiektów. Część trasy pokonujemy łodziami. Uwaga: w podziemiach panuje temperatura około 8ºC oraz duża wilgotność.

Koszt wycieczki:
80 zł członkowie PTTK
90 zł pozostali uczestnicy
Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW
Wstępy: 75 zł
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra ul. 1 Maja 86, tel. 75 752 58 51, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program do pobrania [892.55 KB]