RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 10

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 1 maja 2022 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.29 do stacji Desná w Czechach (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Na stacji kolejowej w Desnej będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa wycieczki długości 13 km przebiega w południowej części czeskich Gór Izerskich. Wędrówkę rozpoczynamy idąc szlakiem żółtym w górę rzeki Bilá Desná. Po dwóch kilometrach skręcamy w lewo na Mariańskie Schody. Liczące 365 stopni schody wybudowano na stromym zboczu w XIX wieku w celu skrócenia drogi z Desnej do Albrechtic. Na górze oglądamy kaplicę MB Różańcowej, następnie podchodzimy na Světlý vrch (729 m n.p.m.). Na wierzchołku 1 stycznia 2021 roku otwarto drewnianą wieżę widokową wybudowaną w ramach polsko-czeskiego projektu ( w Szklarskiej Porębie powstało pięć tarasów widokowych). Po pokonaniu 105 schodów znajdziemy się na wysokości 21 m na górnej platformie, która przypomina bocianie gniazdo. Rozpościera się stamtąd przepiękna panorama na Góry Izerskie, Karkonosze i Czeski Raj. Ze szczytu schodzimy szlakiem zielonym, mijamy barokowy kościół p.w. św. Franciszka i podchodzimy na Špičák (810 m n.p.m.). Na górze stoi kolejna wieża widokowa, tym razem kamienna z 1909 roku, obecnie niedostępna z powodu remontu. Po odpoczynku w pobliskim schronisku schodzimy niebieskim szlakiem na Malý Špičák. Tu również znajduje się punkt widokowy, oryginalna platforma w kształcie bobsleja nawiązująca do położonego niegdyś poniżej toru bobslejowego. Na zakończenie wędrówki tym nieczynnym już torem schodzimy do Tanvaldu, skąd o godz. 17.30 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie).

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski
Powiat
Karkonoski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie