RNR_01    RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę nr 18

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 września 2021 r. na wycieczkę nr 18 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Zbiórka uczestników o godz. 9.15 na pętli autobusowej w Sobieszowie, gdzie będzie oczekiwała prowadząca wycieczkę Urszula Pawlikowska. Dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami MZK nr 7 i 9. Trasa wycieczki długości 13 km prowadzi przez środkową części Pogórza Karkonoskiego i fragment Kotliny Jeleniogórskiej. Od przystanku autobusowego idziemy drogami miejskimi, następnie wśród malowniczych form skalnych szlakiem przez las podchodzimy na górę Chojnik (627 m). Na szczycie okazałe ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w połowie XIV wieku. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania, można wejść na wieżę skąd rozciąga się piękna panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W przebudowanej północnej bastei znajduje się schronisko turystyczne PTTK. Po zwiedzeniu zamku (wstęp płatny) szlakiem zielonym przez Żelazny Mostek schodzimy do Zachełmia. W pobliżu szlaku stoi willa „Pan Twardowski”, w której w latach 1947 – 53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Z Zachełmia szlakiem niebieskim wędrujemy do Podgórzyna Dolnego i dalej drogą wzdłuż Podgórnej do Cieplic. Przed Parkiem Norweskim na zboczu Winnicy podziwiamy Cygańskie Skałki, grupę skalną z dobrze wykształconymi na powierzchni kociołkami wietrzeniowymi. Po krótkim spacerze po Cieplicach (Park Zdrojowy, Pałac Schaffgotschów) około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht