RNR_01  RnR 2020  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 15 marca 2020 r. na wycieczkę nr 4 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Bankowa” autobusem MZK nr 5 o godz. 8.32 do Siedlęcina. Tam na przystanku „Przy Krzyżu” o godz. 8.50 zbiórka uczestników.

Trasa długości 14 km prowadzi przez Grzbiet Mały Gór Kaczawskich. Z Siedlęcina drogami polnymi idziemy w kierunku Płoszczynki. Na wschodnim zboczu Wapiennej oglądamy ruiny dwóch wapienników z XIX w. W pobliżu leśniczówki wchodzimy na drogę leśną, która zboczem Srebrnej prowadzi do górnej części Jeżowa Sudeckiego. We wsi mijamy Dom Gwarków – dawną gospodę górniczą, prawdopodobnie najstarszy dom drewniany w Sudetach, obecnie popadający w ruinę. Następnie podchodzimy na Stromiec, z daleka widoczny wyniosły szczyt (551 m) o charakterystycznym kształcie przypominającym czterospadowy dach. Na wierzchołku była niegdyś drewniana wieża widokowa, poniżej wydobywano piaskowce. Ze Stromca idziemy na Szybowisko, dwuwierzchołkowy, najwyższy szczyt Grzbietu Małego. Znajduje się tu ośrodek szkolenia szybowników i paralotniarzy, jest to również znakomity punkt widokowy. Rozpościera się stąd fascynująca panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W końcowej części wędrówki schodzimy na jeleniogórski osiedle Zabobrze i dalej do centrum miasta. Na trasie przewidziane jest ognisko. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego


 

Powiat jeleniogorski Dofinasowanie
Grupa pierwsza rozpocznie wędrówkę w Cieplicach, zbiórka o godz. 9.00 na przystanku MZK Apteka „Pod Koroną”(dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami nr 2, 6, 9).