RNR_01  RnR 2019 mini  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 18 sierpnia 2019 r. na wycieczkę nr 30 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny  na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.17 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Josefův Důl (z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Smržovce). Na stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał  turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa wycieczki o długości 13 km przebiega w południowej części czeskich Gór Izerskich. W pobliżu stacji kolejowej w Josefovym Dole zwiedzamy znajdujące się w budynku dawnej szkoły niewielkie Muzeum Regionalne. Następnie ścieżką dydaktyczną, mijając wodospad na Czerwonym Potoku dochodzimy do Čertovych Kamieni, na których znajduje się punkt widokowy na okolicę i pobliski zbiornik wodny. Od skał szlakiem żółtym dochodzimy do zapory na rzece Kamienicy. Wybudowany w latach 1976 – 80 zbiornik Josefův Důl o powierzchni 1.4 km² jest największy wśród jezior zaporowych Gór Izerskich. Po spacerze koroną zapory idziemy przez Hrabětice na wieżę widokową Slovanka. Ważąca prawie 5 ton żeliwna wieża jest najstarszą tego typu konstrukcją w Czechach. Z tarasu widokowego na wysokości 14 m roztacza się wspaniała panorama Gór Izerskich, Karkonoszy, a nawet Czeskiego Raju. Po obejrzeniu widoków idziemy przez Dolní Maxov do stacji kolejowej Josefův Důl, skąd o godz. 16.27 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 19.25.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował: Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie
Grupa pierwsza rozpocznie wędrówkę w Cieplicach, zbiórka o godz. 9.00 na przystanku MZK Apteka „Pod Koroną”(dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami nr 2, 6, 9).