RNR_01  RnR 2019 mini  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 15 sierpnia 2019 r. na wycieczkę nr 29 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.38 do stacji Wałbrzych Szczawienko.

Trasa długości 16 km prowadzi przez fragment Pogórza Wałbrzyskiego we wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od stacji Wałbrzych Szczawienko główną drogą dochodzimy do Palmiarni. Na teren ogrodu wchodzimy kamienną bramą z piękną, kutą kratą nawiązującą do bram parkowych w Książu. Palmiarnia Lubiechowska (wstęp 8zł) o powierzchni ok. 1900 m kw. jest jedną z najstarszych w Polsce, wybudowana w latach 1911-14 z polecenia księcia Henryka XV von Pless. Wokół znajdował się ogród w stylu japońskim i rosarium w którym uprawiano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach nazwane Daisy na cześć żony księcia. Centralna część palmiarni ma 15 m wysokości, ściany pokryte są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna, wewnątrz pośród roślin ukryte są ławki, altanki i groty. Obecnie jest tu około 250 gatunków roślin egzotycznych (m.in. dracena, opuncja, krzewy kawowca, cytryny i mandarynki). Po odpoczynku w kawiarni znajdującej się wśród egzotycznej roślinności szlakiem zielonym przez Lubiechów (po drodze oglądamy dwa krzyże pokutne) idziemy do florystyczno- geologicznego rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”. Główną atrakcją jest tu zalane wodą o zielonkawym zabarwieniu wyrobisko dawnego kamieniołomu wapieni, którego urwiste skaliste brzegi osiągają do kilkunastu metrów wysokości. Z rezerwatu drogami leśnymi i następnie szlakiem czerwonym docieramy do Świebodzic. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków miasta (kościoły św. Mikołaja oraz św. Piotra i Pawła, ratusz, fragmenty murów obronnych) o godz. 18.00 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował: Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie
Grupa pierwsza rozpocznie wędrówkę w Cieplicach, zbiórka o godz. 9.00 na przystanku MZK Apteka „Pod Koroną”(dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami nr 2, 6, 9).