RNR_01  RNR_02   200LatPrzewodnictwa

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 03 maja 2017 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wycieczka nr 12 odbędzie się w środę 3 maja. Wyjazd sprzed dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem Kolei Dolnośląskich o godz. 9.30 do Lwówka Śląskiego. Tam obok stacji kolejowej będzie oczekiwał na turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik.

Trasa długości 17 km prowadzi przez południowo-wschodni fragment Pogórza Izerskiego. Po obejrzeniu najciekawszych zabytków Lwówka Śląskiego (kościół Wniebowzięcia NMP z romańskim portalem, kościół i klasztor Franciszkanów, gotycko- renesansowy ratusz, renesansowy budynek ław obuwniczych i chlebowych, mury obronne z dwiema wieżami) wychodzimy z miasta szlakiem czarnym. W pobliżu wsi Płóczki Dolne znajdują się cztery jaskinie krasowe powstałe w wyniku wypłukania wapieni, z których najdłuższa ma około 70  m. Za wsią mijamy tereny uchodzące za najzasobniejsza pola agatowe, regularnie eksploatowane przez poszukiwaczy minerałów. Przy skrzyżowaniu ze szlakiem żółtym wzgórze Pirszyn, na wierzchołku którego w średniowieczu była niewielka warownia strzegąca pogranicza Śląska. Po przekroczeniu drogi Gryfów – Lwówek Śl. wchodzimy do Rząsin. Na skraju wsi ruiny zamku Podskale z XIV w., w centrum zrujnowany gotycko.-renesansowy kościół NMP i poewangelicki kościół MB Ostrobramskiej z bardzo cennym wyposażeniem (drewniane tryptyki ołtarzowe z XV wieku). Po obejrzeniu tych interesujących zabytków drogą leśną schodzimy do Olszyny, skąd o godz. 18.29 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze