RNR_01  RNR_02   200LatPrzewodnictwa

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 9 kwietnia 2017 r. na wycieczkę nr 7 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.53 do Kwieciszowic. Trasa wycieczki długości 20 km przebiega we wschodniej części Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich. Od przystanku kolejowego idziemy przez Kwieciszowice w kierunku Antoniowa. We wsi zachowały się liczne stare chałupy, najstarsza nr 42 ma kamienny portal z datą 1758 . Na granicy Antoniowa stoi dawna leśniczówka Iwenica, wewnątrz  modrzewiowy strop belkowy, obecnie mieści się tu pensjonat. Droga rowerową i dalej leśną ścieżką podchodzimy do rozdroża, gdzie niegdyś stała Bycza Chata, za skrzyżowaniem znajduje się Wolframowe Źródło zwane również Źródłem św. Wolfganga dającego początek źródliskowym potokom Mrożynki, w XIX w . zostało ono ujęte w scementowane bloki granitognejsie, przez które wykuto przepływ wody do małego zbiorniczka. W pobliżu oglądamy pozostałości Starej Jodły, kiedyś najokazalszej na Dolnym Śląsku (35 m wys.  i blisko 4 m obwodu). Następnie szlakiem żółtym, zboczem Kamienicy, podchodzimy na Rozdroże  Izerskie, gdzie niegdyś znajdowało się schronisko Ludwigsbaude (opuszczony budynek rozebrano w 2013 roku). Z Rozdroża idziemy doliną Małej Kamiennej do rezerwatu „Krokusy w Górzyńcu”. Rezerwat utworzono w celu ochrony prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus), jedynego poza Tatrami i ich przedpolem stanowiska tego gatunku w Polsce. Populację krokusów szacuje się tu na ponad tysiąc okazów. W końcowej części wędrówki przez wschodni kraniec Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich, obok sztolni dawnej kopalni pirytu idziemy do Szklarskiej Poręby Dolnej, skąd o godz. 16.54 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze