XLV  Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Wycieczka autokarowa   10.10.2015 r. (sobota)

Topacz, Galowice, Świdnica

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 7.00.
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20.00.

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Strzegom – ŚlęzaGalowiceŚwidnica – Jelenia Góra

Ślęza – wieś w gminie Kobierzyce, znajduje się tu starannie odrestaurowany zamek Topacz z pierwotnie średniowieczną rycerską wieżą mieszkalną, znacznie przebudowany w XIX i XX wieku – obecnie hotel (wnętrza niedostępne). Zwiedzamy umiejscowione w dawnych zabudowaniach gospodarczych Muzeum Motoryzacji. Można tu obejrzeć ponad sto motocykli i kilkadziesiąt samochodów: przedwojenne modele aut BMW, Ford, Fiat czy Buick; popularne samochody z krajów Demokracji Ludowej takie jak Warszawa, Syrena, Skoda czy Wartburg; luksusowe samochody takich marek jak Rolls-Royce, Bentley czy Jaguar.

Topacz Galowice Swidnica 01 Topacz Galowice Swidnica 02

Galowice - w szachulcowym spichlerzu z 1730 roku mieści się Muzeum Powozów. W teatralnej scenografii na powierzchni 1000 m prezentowana jest kolekcja pojazdów zaprzęgowych. Składają się na nią m.in. karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, milord, victoria, polowiec, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki. Piękno, staranność wykonania, zapach oryginalnej skórzanej tapicerki sprzed 150 lat i zapomniany błysk lakieru wywołują nieodmiennie podziw i zachwyt, a historie „opowiadane” przez powozy wzbudzają w nas chęć przeniesienia się do tej minionej epoki.

Topacz Galowice Swidnica 03 Topacz Galowice Swidnica 04
Topacz Galowice Swidnica 05 Topacz Galowice Swidnica 06

Świdnica – niezwykle bogata  historia  i ciekawa architektura czyni z niej jedno z piękniejszych miast Dolnego Śląska. Znajdują się tu dwa najwyższej klasy zabytki sakralne. Pierwszy to wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO największy drewniany kościół Europy – ewangelicki, barokowy Kościół Pokoju p.w. Świętej Trójcy, powstały po wojnie trzydziestoletniej na mocy przywileju cesarskiego. Wyjątkowo cennymi elementami wyposażenia kościoła są ołtarz i ambona zdobiona scenami biblijnymi. Ze względu na wielopiętrowe empory wnętrze przypomina teatr.
Drugi to katedra św. Św. Stanisława i Wacława, monumentalna gotycka budowla z elementami renesansu i baroku z górująca nad miastem 103 – metrową wieżą. We wnętrzu przepiękne sklepienia i cenne wyposażenie, najwspanialsze to barokowy ołtarz główny i późnogotycki tryptyk ze sceną Zaśnięcia NMP.
Zwiedzanie miasta zakończymy na Rynku – Ratusz, cztery studnie, kolumna Świętej Trójcy, kamienice mieszczańskie z XVI-XIX w.

Topacz Galowice Swidnica 07 Topacz Galowice Swidnica 08
Topacz Galowice Swidnica 09 Topacz Galowice Swidnica 10


Koszt wycieczki: 55 zł

Świadczenia:  autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW,  na wstępy potrzeba 40 zł.
 
Zapisy wraz z wpłatą  przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86. tel. 075-7525851, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Program do pobrania (PDF)