XLV  Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Wycieczka autokarowa   23.05.2015 r.
Kromlau, Park Mużakowski


Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 21

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Jędrzychowice – KromlauBad MuskauŁęknicaNowe Czaple – Jelenia Góra

Kromlau – atrakcją tej miejscowości jest 200-hektarowy park, jeden z największych parków rododendronów w Niemczech, który najlepiej zwiedzać wiosną, kiedy kwitną właśnie różaneczniki i całość wygląda i pachnie oszałamiająco. Ikoną i najczęściej fotografowanym miejscem jest malowniczy most bazaltowy z 1880 roku efektownie odbijający się w wodzie.


Kromlau Park Mużakowski 01  Kromlau Park Mużakowski 02

Park Mużakowski – park w Polsce i Niemczech o powierzchni ponad 700 ha, założony w I połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pücklera. Jest to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie należące do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej, w 2004 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica. Jego obszar podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicę. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część z głównymi budynkami i ogrodami (ok. 1/3 historycznej kompozycji), po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ok. 500 ha). Obie części łączą dwa mosty.

Kromlau Park Mużakowski 03 Kromlau Park Mużakowski 04
Kromlau Park Mużakowski 05 Kromlau Park Mużakowski 06
Kromlau Park Mużakowski 07 Kromlau Park Mużakowski 08

 
Nowe Czaple – w pobliżu tej miejscowości przebiega ścieżka geoturystycza powstała w miejscu dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Przejście trasą ścieżki pozwala zapoznać się z elementami niezwykle rzadkiego krajobrazu pokopalnianego. W miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu powstały liczne zbiorniki wodne o niespotykanych barwach tworząc specyficzne pojezierze. Przy największym zbiorniku o nazwie Afryka wybudowano w zeszłym roku 24-metrową wieżę widokową. Ścieżka geoturystycza znajdująca się w niezwykle inspirującym krajobrazie, nawet niezainteresowanym geologią i górnictwem dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Kromlau Park Mużakowski 09 Kromlau Park Mużakowski 10
Kromlau Park Mużakowski 11 Kromlau Park Mużakowski 12

Koszt wycieczki: 69 zł

Świadczenia:  autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW
 
Zapisy wraz z wpłatą  przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86. tel. 075-7525851, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Program PDF