RNR_01 RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 19 kwietnia wycieczkę nr 9. Zbiórka uczestników przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 9.30.

Trasa długości 14 km prowadzi przez środkową część Kotliny Jeleniogórskiej. Od budynku teatru ruszamy ulicą Sudecką. Na cmentarzu komunalnym w szóstą rocznicę śmierci zapalamy znicze na grobie Teofila Ligenzy vel Ozimka, twórcy i wieloletniego organizatora Rajdu na Raty. Z cmentarza udajemy się do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). Z Czarnego drogami polnymi u podnóża Staniszówki docieramy do „Pałacu na Wodzie” w Staniszowie Dolnym. W barokowej budowli z końca XVIII w po przeprowadzonej przed kilku laty renowacji mieści się luksusowy hotel i restauracja. Od pałacu idziemy w kierunku Podgórzyna, mijamy osiedle Słoneczna Dolina i wchodzimy na wzgórze Czubek, niegdyś licznie odwiedzane przez kuracjuszy z Cieplic, którzy przychodzili tu dla podziwiania wspaniałej panoramy Karkonoszy (obecnie przysłoniętej przez drzewa). Następnie groblami przez Podgórzyńskie Stawy dochodzimy do miejsca o nazwie Lisie Doły, gdzie zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki drogą wzdłuż Podgórnej mijając z prawej strony na zboczu Winnicy granitowe Cygańskie Skałki idziemy do Cieplic, skąd odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04