RNR_01 RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 8 marca wycieczkę nr 3. Wyjazd z dworca PKS autobusem o godz. 9.40 do Kostrzycy. Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Z przystanku autobusowego idziemy szosą do Bukowca. W parku zwiedzamy  klasycystyczny pałac wybudowany w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena (obecnie siedziby Związku Gmin Karkonoskich i Karkonoskiej Pracowni Regionalnej).  Powyżej na wzgórzu Świątynia Ateny – letni pawilon hrabiny. Oglądamy również dwa kościoły: parafialny św. Jana Chrzciciela z 1782 r. i gotycki św. Marcina (kaplica ze sklepieniem kryształowym). Na skalistym wzgórzu za wsią znajdują się sztuczne ruiny zameczku z odremontowaną  cylindryczną wieżą (punkt widokowy). Następnie drogami leśnymi idziemy do Karpnik. Na zachodnim krańcu miejscowości w parku stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac (obecnie luksusowy hotel – dostępny dziedziniec). Na zalesionym wzgórzu za ruinami kościoła ewangelickiego oglądamy duży kamienny krzyż postawiony dla uczczenia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Szlakiem żółtym podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma, brata króla Prus. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki schodzimy do Trzcińska, skąd o godz. 17.01 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 7 grudnia wycieczkę nr 45, ostatnią w tym sezonie.. Wyjazd z Jeleniej Góry z przystanku „Teatr” autobusem MZK nr 19 o godz. 9.25 do Staniszowa.

Trasa wycieczki długości 9 km przebiega przez  środkowy fragment wznoszących się w centralnej części Kotliny Jeleniogórskiej Wzgórz Łomnickich. Z autobusu wysiadamy na przystanku Staniszów Średni, w pobliżu znajduje się gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Po obejrzeniu kościoła wspinamy się po wykutych w skale stopniach na Witoszę (484m). Po drodze mijamy liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia. Atrakcją szczytu są również 3 jaskinie szczelinowe. Z wierzchołka dobry widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po zejściu z Witoszy leśnymi i polnymi ścieżkami, za znakami żółtymi podążamy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI w. Z Czarnego do centrum Jeleniej Góry idziemy przez Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku na zlecenie Towarzystwa Karkonoskiego przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Ma on 20 m długości i wykonany został z  około 30 rodzajów skał , sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. W końcowej części wędrówki udajemy się do JCK przy ul. 1-go Maja 60, gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się spotkanie podsumowujące XLIV Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

 

 

Opracował Wiktor Gumprecht