RNR_01 RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 1 marca wycieczkę nr 2. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.24 do Rębiszowa.

Trasa długości 14 km przebiega fragmentem Pogórza Izerskiego. W Rębiszowie, dużej wsi łańcuchowej położonej w zachodniej części Przedgórza Rębiszowskiego oglądamy dwa interesujące kościoły, starszy późnogotycki z drugiej połowy XVI w. znajduje się na rozległym cmentarzu otoczonym murem, w którego wnękach umieszczono kamienne epitafia. Kościół parafialny św. Barbary zbudowano w XVIII w. dla ewangelików, wewnątrz ciekawe barokowe wyposażenie. Polną drogą przez Stawy Rębiszowskie idziemy do Proszówki, kolejnej wsi łańcuchowej. Na południowym krańcu wsi wzniesienie z ruinami średniowiecznego zamku Gryf. Wybudowany w XIII w. zamek od 1400 roku wraz z otaczającym terenem był przez ponad 500 lat własnością możnego rodu Schaffgotschów. Opuszczony pod koniec XVIII w. popadł w ruinę a u podnóża wybudowano folwark i pałac, wykorzystując częściowo materiał z rozbiórki zamku , gdzie umieszczono zarząd rozległych dóbr. Następnie ścieżkami polnymi podchodzimy na wzgórze, na którym stoi widoczna z daleka barokowa kaplica św. Leopolda z połowy XVII w. W pobliżu kaplicy zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku. W końcowej części wędrówki idziemy do oddalonego o 5 km Gryfowa Śląskiego. W mieście zachowało się kilka interesujących zabytków. Na rynku XVII wieczny ratusz z charakterystyczną żelbetową wieżą, obok oryginalna fontanna z 1908 r., wokół liczne renesansowe i barokowe kamieniczki. Kościół parafialny p.w. św. Jadwigi z XVI w. z bogatym wyposażeniem, jego najcenniejszym elementem jest mauzoleum Schaffgotschów z pełnoplastycznymi figurami członków rodu. Po zwiedzeniu miasta odjeżdżamy o godz. 16.49 pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 7 grudnia wycieczkę nr 45, ostatnią w tym sezonie.. Wyjazd z Jeleniej Góry z przystanku „Teatr” autobusem MZK nr 19 o godz. 9.25 do Staniszowa.

Trasa wycieczki długości 9 km przebiega przez  środkowy fragment wznoszących się w centralnej części Kotliny Jeleniogórskiej Wzgórz Łomnickich. Z autobusu wysiadamy na przystanku Staniszów Średni, w pobliżu znajduje się gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Po obejrzeniu kościoła wspinamy się po wykutych w skale stopniach na Witoszę (484m). Po drodze mijamy liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia. Atrakcją szczytu są również 3 jaskinie szczelinowe. Z wierzchołka dobry widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po zejściu z Witoszy leśnymi i polnymi ścieżkami, za znakami żółtymi podążamy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI w. Z Czarnego do centrum Jeleniej Góry idziemy przez Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku na zlecenie Towarzystwa Karkonoskiego przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Ma on 20 m długości i wykonany został z  około 30 rodzajów skał , sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. W końcowej części wędrówki udajemy się do JCK przy ul. 1-go Maja 60, gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się spotkanie podsumowujące XLIV Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

 

 

Opracował Wiktor Gumprecht