Komisja Krajoznawcza przy Oddziale "Sudety Zachodnie" PTTK w Jeleniej Górze oraz redakcja tygodnika "Nowiny Jeleniogórskie" zapraszają na nową cykliczną imprezę pod nazwą "Krajoznawcze spacery". Będą to tak jak "Rajd na Raty" imprezy piesze, tyle że sobotnie. W tym roku odbędzie się pięć wycieczek. Pierwsza z nich w sobotę dnia 24.04.2010. Na spacer może przyjść każdy kto zgłosi się na wyznaczonym miejscu, a informacje o przebiegu trasy będą zamieszczane w tygodniku "Nowiny Jeleniogórskie" oraz na stronie internetowej www.pttk-jg.pl.

Na pierwszy spacer wyjeżdżamy autobusem MZK z przystanku Teatr linia nr 5 o godzinie 8 minut 49. Wysiadamy na przystanku Siedlęcin Biblioteka. Tam też spotkamy Krzysztofa Tęczę, który poprowadzi nas dalej.

Po obejrzeniu krzyża pokutnego przejdziemy pod kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja. Zobaczymy tam m.in. piękną rzeźbę przedstawiającą św. Leonarda. Niestety druga rzeźba - św. Florian została skradziona. Zwiedzimy Wieżę Książęcą, w której zachowały się wspaniałe freski przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora oraz fresk z wyobrażeniem świętego Krzysztofa - patrona rycerzy. Tutaj przy ognisku zjemy śniadanie (będzie można upiec przyniesione kiełbaski) i ruszymy w stronę wybudowanej w roku 1925 elektrowni wodnej Bobrowice I. Zobaczymy jak można pozyskiwać czystą energię elektryczną dzięki wykorzystaniu sił przyrody. Przy okazji przekonamy się, że Bóbr jest rzeką górską. Po chwili dotrzemy do "Perły Zachodu" gościńca wiszącego nad Jeziorem Modrym. Zbudowano go w roku 1927. Można tam po ponad 100 stopniach zejść na przerzucony przez jezioro mostek by podziwiać piękne formy skalne i rumowiska na drugim brzegu. Sam budynek jest tak urokliwy, że na pewno zrobimy tu krótki odpoczynek.

Ponieważ cały odcinek od Siedlęcina do Jeleniej Góry, czyli Borowy Jar, już od wielu lat wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych, włączono go do utworzonego w 1989 roku Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. A, że teren ten jak najbardziej zasługuje na ochronę, wystarczy popatrzeć na częściowo zalesione wzgórza wznoszące się po obu brzegach rzeki. Te wszystkie skały, niejednokrotnie wiszące w powietrzu, swoimi formami i wymiarami niewiele ustępują tym ze znanych skalnych miast u naszych sąsiadów.

Zanim dotrzemy do Jeleniej Góry miniemy jeszcze kolejne elektrownie wodne, będziemy mogli skosztować wody ze Źródełka Miłości i podziwiać potężny most kolejowy zbudowany w latach 1951-54 na miejscu wysadzonego w czasie II wojny światowej.

Zaraz dojdziemy na Wzgórze Krzywoustego, czyli miejsce gdzie według legendy powstała Jelenia Góra. Są tu ślady grodziska. I to tu właśnie Krzywousty upolował jelenia. Ostatnio wyremontowano postawioną w roku 1911 wieżę widokową, wykonano ścieżki, zamontowano latarnie, tak że miejsce to obecnie jest bardzo zachęcające do spacerów. Dlatego można spotkać tu wielu ludzi. A z tarasu widokowego rozpościera się wspaniała panorama. Dalej przejdziemy koło budynków, w których działała kiedyś rafineria cukru. Później służyły one jako koszary wojskowe, a obecnie wykorzystywane są na cele edukacyjne. Na dworzec autobusowy dotrzemy najpóźniej do godziny siedemnastej.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, należy jedynie wziąć pod uwagę bilety wstępu do wieży: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł. Członkowie PTTK z opłaconą na za rok 2010 składką są ubezpieczeni zbiorowo, natomiast inne osoby od następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczają się we własnym zakresie.

Krzysztof Tęcza - tel. 609121744