Rajd na Raty – rok pierwszy: 1971
odsłon - 2675
poniedziałek, 07 lutego 2011 22:34

Pierwsza wycieczka z cyklu „W niedziele na wycieczkę”, jako „Rajd na Raty” odbyła się dnia 25 kwietnia 1971.r Poniżej ogłoszenie z tygodnika Nowiny Jeleniogórskie nr 16/ z dnia 22.04.1971 r. z programem wycieczki:
RnR_1971_01

Wycieczki firmowane były jako imprezy Klubu Piechurów PTTK działającego przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”. Prezesem Klubu był Jan Naumik z Jeleniej Góry, ówcześnie mój nauczyciel chemii w Technikum Mechanicznym. Rajd został objęty patronatem medialnym, przez redakcję tygodnika Nowiny Jeleniogórskie, który trwa do dziś.

W pierwszym roku przeprowadzono 28 wycieczek, które odbywały się w wszystkie niedziele od 25 kwietnia. Ostatnia wycieczka odbyła się 28 listopada. Imprezę prowadzili przodownicy Turystyki Pieszej i przewodnicy sudeccy, między innymi: Alfons i Bogusława Mazurek z Cie-plic, Jan Naumik, Jolanta Majchrzak, Marianna Urban, Zbigniew Leśniewski, Teofil Ligenza vel Ozimek, Krzysztof Ligenza, Iren Kreyci-Panaś, Tadeusz Panaś, Sylwia Sallman, Barbara Lesiak, Aleksander Sobierajski, Zdzisława Newelska i Wojciech Witczak.

Prowadzący na miejscu zbiórki wyróżniał się żółtą opaską na rękawie, z emblematem PTTK. W komunikatach prasowych zawsze podawano ceny biletów na za przejazd oraz ilość punk-tów do zdobycia Odznaki Turystyki Pieszej oraz Turysta Dolnego Śląska. Trasy miały za-zwyczaj długość nieprzekraczającą 15 km.

Ostatnia wycieczka odbyła się dnia 28 listopada z trasą od Cieplic przez Podgórzyn, Pod-zamcze na Chojnik. Prowadził Aleksander Sobierajski – Przodownik Turystyki Pieszej i przewodnik sudecki.

Poniżej ogłoszenia zamieszone w Nowinach Jeleniogórskich o ostatniej trasie oraz komunikat podsumowujący rok 1971.

RnR_1971_02

RnR_1971_03

 

RnR_1971_04


Mamy prośbę do uczestników pierwszego rocznika Rajdu na Raty: jeśli posiadacie Państwo jakieś fotografie, pamiątki, wspomnienia dotyczące tej imprezy z roku 1971 – prosimy o kon-takt z Oddziałem PTTK, Tel. 757523627 lub email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , na miejscu skopiujemy lub sfotografujemy przedmioty, do dokumentacji działalności Oddziału.

- Andrzej Mateusiak, 06.02.2011
Dokument w formacie PDF