Śladami Georgiusa Agricoli*, czyli jak powstało dzieło De Re Metallica Libri XII
Wycieczka szkoleniowa nie tylko dla przewodników 23-24.03.2024

RnR2018  RNR_01  RNR_02

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 5 sierpnia 2018 r. na wycieczkę nr 27 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach.  O godzinie 7.21 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Spálova, z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Tanvaldzie. Na stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie Górnej będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński z Kowar.

Trasa długości 11 km przebiega w północnej części Czeskiego Raju. Od stacji kolejowej podchodzimy szlakiem niebieskim do Spálova. We wsi oglądamy pomnik przyrody – lipę o obwodzie pnia ponad 5 m. Powyżej bazaltowa Mysia Skała z punktem widokowym na dolinę Izery. Na skrzyżowaniu dróg Morava zmieniamy szlak na żółty i schodzimy nim do położonego na przedmieściu Semily Bitouchova. Tu zaczyna się wybudowana w 1909 r. przez Klub Czeskich Turystów Riegrova cesta, nazwana tak od nazwiska pochodzącego z tych okolic czeskiego polityka. Malownicza ścieżka długości 4 km przebiega w dolinie rzeki Izery. Idziemy galerią zawieszoną na korytem rzeki, oglądamy panoramę z punktu widokowego, przechodzimy przez wykuty w skale tunel. Wędrówkę kończymy na przystanku kolejowym Spálov,  skąd o godz. 17.04 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Tanvaldzie i Szklarskiej Porębie), gdzie docieramy o godz. 19.20.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: