W niedzielę na wycieczkę; Kotlina Jeleniogórska (06.05.2018)
odsłon - 560
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 21:51

RnR2018  RNR_01  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w niedzielę 6 maja 2018 r. na wycieczkę nr 13 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wycieczka nr 13 odbędzie się w niedzielę 6 maja. Zbiórka przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 8.30.
Trasa długości 13 km przebiega we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej.

Trasa długości 13 km przebiega we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od budynku teatru idziemy biegnącą zboczem Wzgórza Kościuszki ulicą J. Chełmońskiego. Pod południowym wierzchołkiem wzgórza oglądamy zbudowany w 1902 roku model przekroju geologicznego Sudetów Zachodnich. Na cmentarzu komunalnym w dziewiątą rocznicę śmierci zapalamy znicze na grobie Teofila Ligenzy vel Ozimka, twórcy i wieloletniego organizatora Rajdu na Raty. Następnie po przekroczeniu południowej obwodnicy miasta wchodzimy na teren dawnej jednostki wojskowej i byłego poligonu. U podnóża Zamkowej Góry oglądamy nikłe pozostałości popularnego przed wojną schroniska Grünbuschbaude. Po wyjściu z lasu spotykamy ciekawostki geologiczne: na łąkach mutony albo barańce – wyniosłości skalne o charakterystycznym kształcie powstałe w wyniku procesu mechanicznego niszczenia podłoża wywołanego przez lodowiec oraz na wzgórzu za domami przysiółka Łomnicy „skalne jabłuszko”. Obchodzimy od południa Ziębiniec, w dawnych kamieniołomach granitu oglądamy ciekawe formy skalne i po przecięciu drogi  Jelenia Góra – Karpacz wspinamy się na Krzyżową Górę, nazwaną tak od wieńczącego ją kamiennego krzyża, ustawionego tu w 1874 roku na polecenie cesarza Wilhelma I. W końcowej części wycieczki schodzimy do Mysłakowic. Oglądamy tu pałac królewski z XIX w. (obecnie szkoła);stojący przed pałacem pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu; kościół z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Na trasie wędrówki przewidziane jest ognisko. Około godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie