Archiwalne materiały dotyczące Międzynarodowych Spływów Kajakowych na Bobrze

Regulamin rok 1992 PDF Rozmiar: 2.45 MB
Regulamin rok 1993 PDF Rozmiar: 2.85 MB
Artykuł prasowy rok 1995 PDF Rozmiar: 1.49 MB
Artykuł prasowy rok 1996 PDF Rozmiar: 403.56 KB
Regulamin rok 1996 PDF Rozmiar: 2.71 MB
Regulamin rok 1997 PDF Rozmiar: 5.18 MB
Artykuł Prasowy rok 1997 PDF Rozmiar: 2.34 MB
Artykuł prasowy rok 1998 PDF Rozmiar: 7.27 MB
Artykuł prasowy rok 1999 PDF Rozmiar: 3.6 MB
Artykuł prasowy rok 1999 (2) PDF Rozmiar: 1.62 MB
Artykuł prasowy rok 2000 PDF Rozmiar: 3.99 MB
Artykuł prasowy rok 2001 PDF Rozmiar: 2.19 MB
Artykuł prasowy rok 2001 (2) PDF Rozmiar: 1.33 MB
Artykuł prasowy rok 2003 PDF Rozmiar: 382.21 KB
Artykuł prasowy rok 2003 (2) PDF Rozmiar: 594.17 KB
Artykuł prasowy rok 2003 (3) PDF Rozmiar: 479.57 KB
Artykuł prasowy rok 2003 (4) PDF Rozmiar: 1.15 MB

Szlak kajakowy rzeki Bóbr

Odcinek Kamienna Góra - Bolesławiec

 

Źródła rzeki Bóbr znajdują się w Czechach, na zboczu Zaclerskiego Grzbietu (Žacleřsky hřbet), na wysokości 700- 780 m n.p.m. w miejscowości Bobr. Rzeka płynie początkowo na północny-wschód, u podnóża Szczepanowskiego Grzbietu i wpływa do zaporowego jeziora Bukówka. Poniżej zapory Bóbr płynie na wschód do Lubawki, a następnie na północ szerokim dnem Kotliny Kamiennogórskiej do Kamiennej Góry, gdzie od wschodu rzekę zasila Zadrna. Dalej Bóbr płynie na północ Kotliną Marciszowską meandrując jak rzeka nizinna, by za Marciszowem zmienić kierunek na północno-zachodni. Tu rzeka przeciska się przełomową doliną rozdzielając Rudawy Janowickie – po lewej i Góry Ołowiane – po prawej stronie i wkracza w Obszar Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z piękniejszych odcinków rzeki – po obu stronach malownicze wzniesienia Rudaw Janowickich oraz zabytkowe pałace i parki. Za Wojanowem Bóbr wpływa do Kotliny Jeleniogórskiej, meandrując przepływa przez Jelenią Górę. Opuszczając kotlinę przedziera się przez malowniczy przełom Borowy Jar, który oddziela Pogórze Izerskie – po lewej i Góry Kaczawskie – po prawej stronie. Przepływa przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru i trzy malownicze jeziora zaporowe: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Poniżej zapory pilchowickiej Bóbr płynie szeroką doliną Niecki Lwóweckiej na północ do Lwówka Śląskiego i meandrując dopływa do Bolesławca, a dalej wpływa na Nizinę Śląską. Płynąc na północ do Szprotawy przepływa przez Bory Dolnośląskie. Poniżej Żagania Bóbr przecina zachodnią część Wału Trzebnickiego i zachodni skrawek Niziny Wielkopolskiej. W Krzywańcu rzeka rozdziela się na starorzecze i kanał. Starorzecze wiedzie do Dychowa, gdzie łączy się poniżej elektrowni z kanałem derywacyjnym prowadzącym do zbiornika Dychów. Płynąc przez kolejny sztuczny zbiornik Jeziora Stary Raduszec, Bóbr wpływa do Odry poniżej Krosna Odrzańskiego.

Kilometraż turystyczny rzeki Bóbr opracowano według atlasu: „Podział Hydrograficzny Polski” – Cz. I. Zestawienie liczbowo-opisowe, Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej, Warszawa 1983 r.

 

Dane rzeki

 

Długość rzeki Bóbr - 271,6 km, powierzchnia dorzecza: 5.938,3 km²

Spadek na szlaku:

- w górnym biegu: od Kamiennej Góry do Nielestna ( 80 km) – 2,57 promila

- w dolnym biegu: od Nielestna do ujścia ( 230 km) – 1,37 promila

Średni roczny przepływ:

- wodowskaz Wojanów: 5,97 m³/s

- wodowskaz Szprotawa: 25,7 m³/s

- wodowskaz Żagań: 39,2 m³/s

Średnia temperatura wody:

a) wodowskaz w Wojanowie ( 218 km L):

- marzec 2004 r. – 2,1 ºC

-kwiecień 2004 r. – 4,2 ºC

- maj 2004 r. – 9,8 ºC

- lipiec 2004 r. – 12,3 ºC

b) wodowskaz w Dąbrowie Bolesławieckiej ( 132,5 km P):

- marzec 2004 r. – 5,2 ºC

- kwiecień 2004 r. – 8,4 ºC

- maj 2004 r. – 11,9 ºC

- lipiec 2004 r. – 16,8 ºC.

Krajobraz towarzyszący rzece, z pozycji siedzącego w kajaku, jest bardzo urozmaicony, w kilku miejscach widoczna jest Śnieżka. Stan wody w Bobrze ulega częstym wahaniom, a dla kajakowania najlepsze są miesiące wiosenne: marzec, kwiecień i maj, gdy spływają górskie wody śniegowe oraz przeważnie deszczowy lipiec. Dla kajakarzy rzeka dostępna jest od Kamiennej Góry aż do ujścia do Odry. Szlak kajakowy Bobru jest dość uciążliwy dzięki wielu koniecznym przenoskom. Mijany teren obfituje w znaczną ilość zabytków – zamki, dwory i pałace, ciekawe obiekty przyrodnicze i dobrą infrastrukturę turystyczną (miejsca noclegowe, wyżywienie) oraz komunikacyjną (prawie do każdego miejsca można dojechać samochodem lub pociągiem). Obok trasy szlaku kajakowego wiedzie wyznakowany turystyczny szlak rowerowy ER-6 „Dolina Bobru” z Lubawki do Bolesławca. Ponadto obszar przy Bobrze nasycony jest pieszymi szlakami turystycznymi. Stwarza to możliwość wielodysyplinowego uczestnictwa w czynnym zwiedzaniu i rekreacji.

Szlak kajakowy od Kamiennej Góry do ujścia do Odry ma długość 248 km, a na jego przepłynięcie trzeba przeznaczyć 7-10 dni w zależności od stanu wody, kondycji uczestników i pogody.

Wodowania kajaków można dokonać w wodnym ośrodku wypoczynkowym przy ul. Kościuszki w Kamiennej Górze, gdzie jest możliwość biwakowania. Tam start na rzece Zadrnej, którą dopływamy po 1100 m do Bobru. Innym dobrym miejscem wodowania kajaków jest miejsce obok mostu na Bobrze, na lewym brzegu przy ul. Wałbrzyskiej. Przed wybraniem się na spływ dobrze jest sprawdzić stan wody na wodowskazach w Bobrze dzwoniąc do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze pod nr (0-75) 75 245 96 lub 75 244 52. Odpowiednie minimalne stany wody na wodowskazach wynoszą: w Kamiennej Górze – 186 cm, w Wojanowie – 126 cm i w Jeleniej Górze – 110 cm. Uwaga: podane liczby w cm nie dotyczą głębokości rzeki lecz jedynie wskazują wysokość lustra wody na wodowskazie. Komunikaty dzienne o stanie wody podawane są też w internecie na stronie www.imgw.pl . Dostęp do informacji jest dość skomplikowany i trzeba wchodzić na poszczególne warstwy: → SOK → Oferta → dane hydrologiczne rzek → Stan wody na Bobrze dla PTTK → nowe okno.

Po każdej większej powodzi wysokość lustra wody przy wodowskazie może ulec zmianie, dzięki naniesieniu przez wodę piasku i rumoszu skalnego. Poniżej zapory wodnej w Pilchowicach stan wody uzależniony jest od pracy elektrowni. O godzinach pracy elektrowni i spuście wody można zasięgnąć informacji dzwoniąc do elektrowni pod nr 0-75/ 71 37 056.Poniżej Jeleniej Góry, przed Borowym Jarem rzekę Bóbr zasila Kamienna niosąc wiosną wody śniegowe z Karkonoszy, co kapitalnie poprawia bilans wodny Bobru na odcinku Jelenia Góra – Pilchowice. Od lat 80-tych XX wieku Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze - z inicjatywy śp. Andrzeja Strycharczyka - organizował Międzynarodowe Spływy Kajakowe, najpierw na odcinku; Lwówek Śląski - Bolesławiec- Szprotawa - Żagań, a po roku 1998 - na górskim odcinku: Janowice Wielkie - Jelenia Góra - Wleń - Lwówek Śląski - Bolesławiec.

 

Kajakiem bezpiecznie

Bóbr na odcinku od Kamiennej Góry do Żagania zaliczany jest przez Komisję Turystyki i Rekreacji Polski Związek Kajakowy oraz Komisję Turystyki Kajakowej Zarządu Głównego PTTK do rzek górskich. Należy więc odpowiednio przygotować się do pływania po tej rzece. W trosce o własne bezpieczeństwo należy posiadać ubraną kamizelkę ratunkową, wskazany jest także kask ochronny oraz posiadanie linki ratowniczej – tzw. rzutki oraz apteczki. Na rzece górskiej nie pływamy nigdy samodzielnie, ale zawsze w grupie, co najmniej w trzy kajaki. Umożliwia to asekurację oraz ewentualną pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Najodpowiedniejszym kajakiem będzie kajak wykonany z polietylenu. Jest on odporny na zarysowania i pęknięcia przy dynamicznym kontakcie z kamieniami i jest praktycznie niezniszczalny. Dobrze, gdy kajak posiada fartuch, co nie pozwala na wlewanie się bryzgającej wody do wnętrza. Przybory i rzeczy osobiste znajdujące się w kajaku powinny być umieszczone w wodoszczelnych workach lub pojemnikach i przywiązane do elementów wewnętrznych, aby podczas ewentualnej wywrotki nie zamoczyły`1 się i nie utonęły w wodzie. Także sam kajak winien być zabezpieczony przed zatonięciem poprzez umieszczenie wewnątrz w dziobie lub w rufie specjalnych komór wypornościowych (lub np. karimaty, poduszki pneumatycznej, piłki, styropianu lub w ostateczności pustych zakręconych butelek polietylenowych). Przy ewentualnej wywrotce taki kajak staje się swoistą „tratwą ratunkową”, którą holujemy do brzegu. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi i to właśnie ich ratujemy w pierwszej kolejności. Niewskazane jest pływanie po Bobrze kajakiem składanym - ze względu na łatwość uszkodzenia czy całkowitego zniszczenia. Rzeka Bóbr posiada w swoim biegu różne przeszkody stałe, takie jak progi, jazy i zapory. Dopływając do takich sztucznych przeszkód należy zachować szczególną ostrożność. W ich otoczeniu mogą znajdować się metalowe elementy zbrojenia lub wypłukane i zniszczone fragmenty żelbetowe oraz rumowiska. Zagrożenie wodne za sztucznymi przeszkodami stanowić mogą także różne prądy wodne tzw. odwoje (walce), wiry i cofki. Zaleca się przenoszenie kajaków brzegiem, a w przypadku zdecydowania się na przepłynięcie przeszkody należy najpierw zrobić rozpoznanie z brzegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zrezygnować z przepłynięcia przeszkody. Zabrania się wpływania do kanałów wiodących do elektrowni oraz bliskiego dopływania do zapór wodnych, gdyż silny nurt może wciągnąć kajak wraz z załogą do krat spustowych.

Autor opisu nie bierze odpowiedzialności za nie zamieszczenie na mapie lub w opisie szlaku kajakowego przeszkód, które mogą powstać po każdej większej ulewie oraz za szkody powstałe podczas uprawiania turystyki kajakowej na opisanej rzece.

 

Bobr_mapa_kajakowa

Opis szlaku

Spływ rozpoczynamy w Kamiennej Górze przy moście drogowym, przy ul. Wałbrzyskiej, na lewym brzegu. Tu na placu, obok zakładów wulkanizacyjnych można zatrzymać samochód i rozładować kajaki. Wodowskaz na Bobrze w Kamiennej Górze znajduje się 200 metrów wyżej przy ul. Okrzei 16. Innym miejscem dogodnym do wodowania kajaków jest wodny ośrodek rekreacyjny na Zadrnej. Tam znajduje się także pole namiotowe i bufet. Zadrna po 1100 m wpada do Bobru.

 

247,8 – Kamienna Góra most drogowy - wodowanie (L) przed mostem, rzeka szerokości 6 m.

Rzeka płynie meandrami w otwartym terenie, brzegi trawiaste, miejscami porośnięte kępami wierzb, nurt słaby, na dnie drobne kamienie i żwir. Po lewej stronie widzimy zalesione wierzchołki Lisich Gór, a po prawej Masyw Trójgarbu i Krąglaka.

244,7 – Dębrznik - zniszczony jaz betonowy z filarem pośrodku, płynąć przy lewym brzegu, w nurcie betonowe pozostałości dawnego jazu.

243,8 – Marciszów Górny - most kolejowy, bezpodporowy, kratownicowy, na trasie Sędzisław – Lubawka.

243,3 – jaz i ujęcie wody, przenoska (P) 30 m .

243,2 – Marciszów - ujście rzeki Lesk (P), w korycie rzeki mielizny i przykosy, miejscami nurt przyspiesza.

243,1 – Marciszów - wodowskaz (P).

242,6 – Marciszów - most kolejowy, dwutorowy z dwoma podporami

240,2 – Marciszów - zniszczony jaz dawnego młyna, w dnie resztki betonowej konstrukcji, przy wyższej wodzie płynąć nurtem głównym, przy niskiej wodzie rozpoznać z brzegu

239,0 – Marciszów - most kolejowy, dwutorowy, z jedną podporą, na trasie Jelenia Góra – Mieroszów.

237,6 – jaz, przenoska (L) 30 m.

237,0 – Marciszów - most na drodze Wieściszowice – Kaczorów.

235,6 – Marciszów - most kolejowy, z jedną podporą, na trasie Jelenia Góra – Mieroszów, przepływać przy prawym brzegu.

235,4 – Marciszów - jaz wysokości 2 m, przenoska (P) 20 m, rzeka szeroka do 30 m, miejscami bardzo płytka.

233,9 – Ciechanowice - most drogowy, w dnie bale drewniane po starej konstrukcji mostu, płynąć prawą stroną, bar (P), w dnie coraz częściej spotkać można duże i ostre kamienie

232,9 – most drogowy.

233,1 – Janowice Wielkie - zniszczony jaz, przenoska (P) 30 m, dobre, bezludne i ciche miejsce na odpoczynek. Wpływamy w Janowicki Przełom. Ogromna ich ilość pomiędzy mostami kolejowym, na długości ok. 500m, tworzy interesującą dla kajakarzy „szachownicę”, co przy wysokiej i szybkiej wodzie wymaga znacznych umiejętności i jest okazją na dobrą zabawę dla wprawnych wodniaków.

230,4 – Elektrownia prywatna na prawym brzegu .

230,2 – Janowice Wielkie - kamienny most kolejowy, trzypodporowy, na trasie Jelenia Góra – Mieroszów, przepływać lewą stroną.

229,7 – Janowice Wielkie - most kolejowy, jednopodporowy z dwoma kratownicami podwieszanymi, na trasie Jelenia Góra – Mieroszów.

227,2 – Janowice Wielkie - kamienny, most drogowy, tuż za mostem na prawym brzegu dogodne miejsce do wodowania, punkt etapowy MSnB, przepływać prawą stroną, bar (L). W rzece ogromne głazy, miejscami silny nurt, ale tez płycizny i przykosy.

226,6 – Janowice Wielkie - jaz, przenoska (P) 50 m, w lewo odpływ kanału do elektrowni prywatnej. Nie wpływać!

226,0 – Janowice Wielkie kamienny most kolejowy, czteropodporowy, na trasie Jelenia Góra – Mieroszów, przepływać środkiem lub prawą stroną.

225,3 – Janowice Wielkie – miejsce wodowania I etapu MSKnB (L).

Rzeka rozlewa się, miejscami bardzo płytko, w dnie wystające duże głazy.

223,8 – Trzcińsko – most drogowy, tuż za mostem ok. 200 m na prawym brzegu Zajazd u Szmacińskich.

223,3 – ostry zakręt rzeki - „Koniec Świata I”, rzeka zawęża się, nurt miejscami mocno przyspiesza.

222,4 – most, niebieski szlak turystyczny prowadzi ze stacji PKP Trzcińsko do schroniska PTTK Szwajcarka w Górach Sokolich.

218,0 – Wojanów – most i wodowskaz (L), zamek Bobrów (Boberstein) (L), bar (P), sklep (P).

Na prawym brzegu tuż za mostem dobre miejsce na wodowanie kajaków i odpoczynek.

216,0 – na lewym brzegu Hotel Pałac Łomnica, ekskluzywne noclegi i restauracja.

215,9 – Łomnica – most drogowy.

215,4 – Łomnica ujście rz. Łomnicy (L), nurt zanika, woda stojącą.

214,9 – Łomnica - jaz, ujęcie wody dla papierni, przenoska (L) 50 m, przy bardzo niskim stanie wody można dopłynąć do krawędzi progu i spuścić kajaki na holu po pochyłym progu.

213,2 – Łomnica - betonowy most kolejowy, czteropodporowy, na trasie Jelenia Góra – Marciszów.

212,6 – most drogowy Dąbrowica – Jelenia Góra.

211,4 – Jelenia Góra-Garbarów - most na drodze Jelenia Góra – Wrocław, czteropodporowy. Pod mostem betonowe i kamienne resztki poprzedniego mostu. Przy wysokiej wodzie przepływać lewą stroną, przy niskiej wodzie przenoska (L) pod mostem 50 m. Tuż przed mostem dopływa (P) Radomierka, której nurt zakłóca płynięcie przy prawym brzegu. Bar (P) 50 m. Za mostem rzeka z mocnym nurtem o głębokości do 3 m.

210,4 – Jelenia Góra – miejsce biwakowe MSKnB (P), agroturystyka Teresa i Zbigniew Mazur, 58-500 Jelenia Góra ul. Wiejska 125, tel. 0-75/641 89 94. Urocze spokojne miejsce pełne przestrzeni z zachwycająca panoramą Karkonoszy i Śnieżki.

208,0 – Jelenia Góra – mostek na półwysep starorzecza Bobru, bar (P) na ul. Wiejskiej. Skręcając w lewo przed jazem, starorzeczem można dopłynąć do końcowej zatoki – stąd jest 100 m do stadionu i parkingu. Tu można zakończyć etap.

207,9 – Jelenia Góra - jaz przy fabryce papieru i małej elektrowni (P), przenoska (L) 50 m, przy bardzo niskiej wodzie można dopłynąć do krawędzi na lewym brzegu i przenieść kajaki przez koronę.

207.6 – Jelenia Góra - ul. Traktorowa most betonowy, tuż za mostem przenoska (L) 80 m. Prywatna elektrownia wodna – na kanale wylotowym odbywają się zawody slalomowe MSKnB.

207,2 – Jelenia Góra - ul. Wiejska, most kolejowy na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba

206,9 – Jelenia Góra – „Garbaty Mostek” .

206,4 – Jelenia Góra - ul. Mostowa most w Jeleniej Górze na drodze Jelenia Góra – Lwówek Śląski, fragment rzeki z wysoko murowanymi z kamienia brzegami, nurt lekki.

206,2 – Jelenia Góra - dwa mosty drogowe obwodnicy północnej, po lewej stronie widać zalesione wzgórze z wieżą:

205,6 – Jelenia Góra - ujście rz. Kamiennej (L). W górę rzeki Kamiennej ok. 400 m, na jej lewym brzegu poniżej kładki dla pieszych, dobre miejsce na wodowanie kajaków z możliwością dojazdu samochodem od ul. Sobieskiego. Zaczyna bardzo interesujący „adrenalinowy”, typowo górski odcinek Bobru – uważany przez niektórych za „esencję” Bobru. Nie polecany jest dla początkujących kajakarzy. Piękna przyroda i „dzika rzeka”.

205,2 – Jelenia Góra - betonowy most kolejowy na trasie Jelenia Góra – Gryfów Śląski. W dnie głazy po byłym moście, przepływać po lewej stronie, przy niskim stanie wody przenoska (P) pod mostem 30 m. Wpływamy w przełom Bobrowy Jar.

205,1 – Jelenia Góra - wodowskaz (L) znajduje się tuż za mostem, w dnie głazy, nurt mocny, warkocze i cofki.

203,5 – Jaz, ujęcie wody dla elektrowni Bobrowice III (JEW), za jazem głazy, przenoska (P) 150 m.

W korycie rzeki na długości 150 m ogromne głazy tworzące „szachownicę”, nurt prędki, wiry i cofki.

202,9 – ostry zakręt rzeki nazywany „Koniec świata II” . Za zakrętem stojąca woda zaporowego Jeziora Modrego.

Tuż za „Końcem świata” z lewej strony kanał wypływowy z elektrowni tworzący niebezpieczną cofkę o ogromnej sile – zachować szczególną ostrożność, gdyż dostęp z brzegów do asekuracji ratowniczej jest mocno utrudniony a brzegi strome i skaliste. Wskazana asekuracja z wody. Poniżej woda uspakaja się, nurt zanika, woda stojąca.

202,4 – mostek pieszy na Jeziorze Modrym, na lewym wysokim brzegu gościniec PTTK „Perła Zachodu”. Chcąc odwiedzić obiekt należy dobić do lewego brzegu przed mostkiem i schodami dojść do gościńca.

202,0 – Siedlęcin - zapora elektrowni Bobrowice I (JEW). Przenoska (P) 300 m.

Uwaga: Nie dopływać do krawędzi zapory!

201,9 – Wyspa Modrzewiowa. Przy wysokiej wodzie wprawni wodniacy mogą płynąć lewą odnogą, gdzie rzeka przeciska się pomiędzy ogromnymi głazami. Przy niskiej wodzie holować kajak lewą odnoga lub płynąć prawą stroną. W nurcie duże kamienie na odcinku 50 m. Przy wysokiej wodzie podczas spłynięcia lewą odnogą wskazana asekuracja ratownicza z brzegu. Płynąc lewą odnogą omija się elektrownię Bobrowice II.

201,3 – Siedlęcin - jaz elektrowni Bobrowice II (JEW). Przenoska prawą (P) 250 m, a przy wysokiej wodzie przenoska (L) 50m.

201,0 – Siedlęcin Dolny - most drogowy. Nurt zanika, zaczyna się zaporowe Jezioro Wrzeszczyńskie.

197,4 – Wrzeszczyn - elektrownia wodna (EW), przenoska (L) brzegiem 240 m. Tuż za zaporą mocny nurt, spadek rzeki i głazy w nurcie. Przy spuście wody z elektrowni zachować szczególną ostrożność – występują warkocze, mocne cofki i zmienno-kierunkowy nurt. Dalej nurt zanika.

196,3 – Jezioro Pilchowickie - zniszczony jaz, przenoska (P) 50 m. Uwaga! strome brzegi. Wpływamy na jezioro, trzymając się lewego brzegu.

196,1 – ujście rz. Kamienicy (L).

192,5 – Stanica wodna Jeleniogórskiego WOPR (L), punkt etapowy MSKnB. Tel. 075/78 98 580, 0504-149 830.

192,2 – zapora Elektrowni Pilchowice (JEW).

Uwaga! Nie wolno dopływać do zapory na odległość mniejszą niż 200 m.

Ponieważ przenoska przez zaporę możliwa jest jedynie z prawego brzegu przy dobiciu do brzegu w odległości co najmniej 200 m przed zaporą, a wyjście jest bardzo strome i uciążliwe oraz niebezpieczne i długość przenoski wynosi około 800 m – nie poleca się takiego wariantu. Zaleca się przybicie do lewego brzegu do pomostu przystani JWOPR i tam zorganizowanie przewózki kajaków poniżej Pilchowic, np. do Nielestna.

190,7 – jaz fabryki filtrów, przenoska (L) 30 m.

189,8 – Pilchowice - most na drodze do Maciejowca.

189,0 – Jaz rzeczny, odpływ do elektrowni Pilchowice II, przenoska (L) 40 m

186,9 – Nielestno - most kolejowy na trasie Jelenia Góra – Wleń. Poniżej przystanku PKP miejsce wodowania kajaków (P). Od tego miejsca rzeka pomimo charakteru górskiego jest spokojniejsza, nurt miejscami słabszy, jednak ciągle kajakarze muszą mieć się na baczności, bo Bóbr ciągle sprawia niespodzianki nie dość uważającym i czujnym wodniakom.

Z prawej wpływa Chrośnicki Potok, który jeszcze niedawno wpływał pod „prąd” Bobu. W czasach wezbrań wody Bóbr wtłaczał swoje wody w koryto Chrośnickiego Potoku, powodując lokalne podtopienia. Niedawno wykonano w tym miejscu ogromne prace ziemne budując zakrzywiona ostrogę korygującą ciek Chrośnickiego Potoku. Ta nowa budowla hydrotechniczna utworzyła dobre miejsce na wodowanie kajaków na prawym brzegu, przy powstałym placyku, doskonale nadającym się na postój samochodów. Rzeka z lekkim nurtem, szeroka, o odpowiedniej dla kajaków głębokości.

183,8 – Wleń - betonowy most na drodze Jelenia Góra – Lwówek Śląski.

183,1 – Wleń - pole namiotowe (P), bar, punkt etapowy MSKnB.

178,1 – Marczów - betonowy most na drodze do Przeździedzy, Tuż za mostem jaz, przenoska (P) 60 m.

174,6 – Dębowy Gaj - jaz, przenoska (P) 150 m.

173,5 – Sobota - most na drodze do Dębowego Gaju.

167,2 – Lwówek Śląski - jaz przenoska (P) 40 m. przy wysokiej wodzie można spłynąć po prawej stronie.

166,8 – Lwówek Śląski - zabytkowy kamienny most na drodze do Złotoryi, pod mostem duże kamienie, przepływać ostrożnie.

166,6 – Lwówek Śląski - basen-kąpielisko OSiR (L), punkt etapowy MSKnB.

165,8 – Lwówek Śląski - most kolejowy na trasie Lwówek Śląski – Bolesławiec.

164,9 – Brunów - jaz, przenoska (L) 40 m.

164,6 – Brunów - kamienny most na drodze Lwówek Śląski – Bolesławiec, zaraz za mostem stojąca woda nowej zapory na Bobrze. Dopływamy do lewego brzegu i przenosimy około 250 m.

156,2 – Włodzice Wielkie - jaz, przenoska (P) 80 m.

156,1 – Włodzice Małe - most na drodze do Włodzic Małych, poniżej mostu z lewej strony dopływ z elektrowni Włodzice.

150,7 – Kraszowice - jaz, przenoska (P) 60 m, w lewo odchodzi kanał derywacyjny do elektrowni Karszewice (EW).

150,5 – Kraszowice - most na drodze Lubań – Bolesławiec.

142,5 – Bolesławiec - basen OSiR, pole namiotowe, punkt etapowy MSKnB.

141,9 – Bolesławiec – próg rzeczny, przenoska (P) 30 m.

141,4 – Bolesławiec – most na drodze Bolesławiec – Chojnów.

 

Opracował: Andrzej Mateusiak - Jelenia Góra

 

Wykorzystywanie - wyłącznie z podaniem autora i adresu strony internetowej

pdf Plik
Zmieniony: 22/07/2014, 21:52
Rozmiar: 2.45 MB