P_RNR_W_01
Wycieczką ze Staniszowa przez Witoszę i Czarne do Jeleniej Góry w dniu 12 grudnia 2010 roku zakończył się XL Rajd na Raty. Uroczyste podsumowanie imprezy miało miejsce w Klubie Nauczyciela przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze. W trakcie spotkania nagrody otrzymali najaktywniejsi turyści, odbył się także konkurs krajoznawczy obejmujący wiadomości ze wszystkich tegorocznych wycieczek. W konkursie zwyciężył Henryk Ziółkowski, drugie miejsce zajął Maciej Cieślak, trzecie Sławomir Kupeć, czwarte Robert Śliwa.

Rajd na Raty już od 40 lat organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” oraz redakcję „Nowin Jeleniogórskich”. Wycieczki odbywają się niezmiennie od ostatniej niedzieli lutego do pierwszej niedzieli grudnia, bez względu na pogodę, we wszystkie niedziele i święta, a prowadzą je przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy.

Ogółem w terminie od 28 lutego 2010 r. odbyły się 44 wycieczki. Trasy piesze o długości od 12 do 20 km przebiegały przez ciekawe tereny Dolnego Śląska (33 wycieczki) oraz przygraniczne rejony Czech (7 wycieczek) i Niemiec (3 wycieczki).

P_RNR_W_02
Wiktor Gumprecht - jako prowadzący konkurs wiedzy krajoznawczej RnR (Foto: K. Tęcza)

Tradycyjnie w weekend majowy odbyła się pięciodniowa wycieczka autokarowa, w tym roku na południowe Morawy.

Największym powodzeniem cieszyły się wyjazdy do Niemiec i Czech ( Bad Muskau – 89 osób, Teplickie Skalne Miasto – 84 osoby, Liberec – 62 osoby), popularne były również marcowe i listopadowe wędrówki po Kotlinie Jeleniogórskiej z ogniskiem w trakcie śniadania (powyżej 40 uczestników).

Dwie wycieczki (4 lipca w Rudawach Janowickich i 14 listopada w Masywie Dzikowca) odbyły się wspólnie z turystami z Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców, spotkania z wałbrzyszanami planowane są również w trakcie przyszłorocznego Rajdu na Raty.

Wycieczki prowadzili: Wiktor Gumprecht (29), Krzysztof Tęcza (5), Paweł Idzik (4), Bożena Matuszewska (2), Jarosław Zając (2), Antonina Sobierajska (1), Maciej Chmielecki (1).

Ogółem w rajdzie wzięło udział 1596 turystów, co daje średnią ponad 36 osób na jedną wycieczkę. Niektórzy wędrowali wielokrotnie, najwięcej Jerzy Bielecki (39 wycieczek), Jerzy Murak (38 wycieczek), Henryk Ziółkowski (37 wycieczek), Józef Drozd (32 wycieczki), Zofia Pryszczewska (31 wycieczek).

Uzupełnieniem wędrówek pieszych były wycieczki autokarowe, w tym roku było ich siedem: 3 jednodniowe w Polsce (Lubiąż-Środa Śląska, Legnickie Pole-Legnica, Ślęża), 2 jednodniowe w Czechach (Chlumec-Pardubice, Králiky-Bouda), dwudniowa Góry Opawskie po polskiej i czeskiej stronie i sześciodniowa w Bieszczady.

XLI Rajd na Raty rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę lutego ( 27.02.2011 r.), a zakończy się w pierwszą niedzielę grudnia ( 04.12.2011 r.). W weekend majowy planowana jest pięciodniowa wycieczka autokarowa po północnych Morawach i czeskim Śląsku a na początku sierpnia sześciodniowa po Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim.

- Wiktor Gumprecht

Nowiny Jeleniogórskie - nr 50 14.12.20101 r.:
P_RNR_W_03

Nowiny Jeleniogórskie 14 grudzień 2010 - JELEŃ SALONOWY:
P_RNR_W_04P_RNR_W_05

Sprawozdanie w formacie PDF