RNR_01  RnR 2019 mini  RNR_02  

Wycieczką z Maciejowej przez Dziwiszów, Wzgórze Sośnia do centrum Jeleniej Góry w dniu 1 grudnia 2019 roku zakończył się XLIX Rajd na Raty im. Teofila Ligenzy vel Ozimka.
Uroczyste podsumowanie imprezy miało miejsce w Domu Harcerza przy ul. Wiejskiej. W trakcie spotkania nagrody otrzymali najaktywniejsi turyści, odbył się także konkurs krajoznawczy obejmujący wiadomości ze wszystkich tegorocznych wycieczek. W konkursie pierwsze miejsce zajął Maciej Cieślak, drugie Paweł Wojtczak, trzecie Danuta Skierś, czwarte Joanna Wierdak.

Rajd na Raty już od 49 lat organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” przy wsparciu redakcji  „Nowin Jeleniogórskich”. Komandorem rajdu jest od 2002 roku Wiktor Gumprecht, sekretarzem Maria Gumprecht.  Impreza dofinansowana jest przez: Miasto Jelenia Góra, Powiat Jeleniogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wycieczki odbywają się niezmiennie od ostatniej niedzieli lutego do pierwszej niedzieli grudnia, bez względu na pogodę, we wszystkie niedziele i święta, a prowadzą je społecznie przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy.

W terminie od 24 lutego 2019 r. odbyło się 46 wycieczek. Trasy piesze o długości od 12 do 22 km przebiegały przez ciekawe tereny Dolnego Śląska oraz przygraniczne rejony Czech. Odbyły się dwie wycieczki dwudniowe z noclegami w schroniskach górskich.
Najwięcej turystów uczestniczyło w inauguracyjnej wycieczce z Wojanowa przez Karpniki do Bukowca w dniu 24 lutego – 85 osob; 65 osób wędrowało 17 marca z Kamiennej Góry do Krzeszowa; 60 osób zwiedzało zamki Vranov i Frýdštejn w Czeskim Raju w dniu 4 sierpnia

Wycieczki prowadzili: Wiktor Gumprecht (20), Jarosław Kapczyński (10), Jolanta Kupeć (5), Elżbieta Marut (4), Paweł Idzik (3), Krzysztof Zając (3), Urszula Pawlikowska (1), Krzysztof Tęcza (1).

Ogółem we wszystkich rajdowych wycieczkach wzięło udział 1851 turystów, co daje średnią 40,24 osób  na jedną wycieczkę. Niektórzy wędrowali wielokrotnie: Andrzej Makowski był na 42 wycieczkach, Mirosław Jaskółowski na 39, Wiesław Ziółkowski na 39, Elżbieta Marcinkiewicz na 38, Danuta Sulewska na 36, Bogusław Stępniak na 32, Henryk Modzelewski na 30, Lesław Duchaniuk na 29, Danuta Michalak na 29 i Adam Wesołowski na 28 wędrówkach.

Uzupełnieniem wycieczek pieszych były wycieczki autokarowe. Dwie z nich trwały po sześć dni: Jura Krakowsko-Częstochowska oraz Wielkopolska i Kujawy; 8 dni trwała wyprawa do Kijowa; trzy dni spędziliśmy na Morawach; dwa dni w Wysokim Jeseniku w Czechach. Jednodniowe wycieczki to: Dzierżoniów i Wojsławice; Kromlau i Park Mużakowski; Nowa Ruda, Osówka i Jedlinka.

W przyszłym roku wycieczki rajdowe rozpoczną się 23 lutego, zakończą 6 grudnia. Odbędą się dwie dwudniowe piesze wycieczki górskie z noclegami w schroniskach (Góry Bystrzyckie i Góry Sowie).
Planowane jest sześciodniowa wycieczka autokarowa „Małopolska, Pieniny”; trzydniowa na Morawy; dwudniowa na Pradziada w Wysokim Jeseniku i raz w miesiącu wyjazdy jednodniowe
                                                     
Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie