W ostatnią niedzielę lutego 2018 r. Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił turystów na pierwszą w tym sezonie wycieczkę z cyklu Rajd na Raty. Zanim przejdę do opisu wycieczki podam podstawowe informacje o rajdzie organizowanym już 48 rok. Rajd na Raty to cykl wycieczek prowadzonych przez działaczy PTTK posiadających uprawnienia przewodnickie lub przodownickie. Aby wziąć udział w wycieczce nie trzeba załatwiać żadnych formalności. Wystarczy przeczytać zamieszczane w Internecie ogłoszenie i stawić się na miejscu zbiórki. Udział w wycieczkach jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają tylko koszty transportu czy wstępu do zwiedzanych obiektów. Ze względów bezpieczeństwa każdy uczestnik powinien ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Członkowie PTTK z ważną legitymacją objęci są ubezpieczeniem w ramach opłaconej składki.

1 RnR 2018 01
Foto: Anna Tęcza

Wycieczki piesze o długości 12-20 km organizowane są w okresie od ostatniej niedzieli lutego do pierwszej niedzieli grudnia. Organizowane są także wycieczki autokarowe jedno bądź kilkudniowe. W roku obecnym zaplanowano m. in. wycieczki w Bieszczady i na Ukrainę. O szczegóły należy dowiadywać się w jeleniogórskim biurze  PTTK lub na stronie internetowej Oddziału.

Pierwsza tegoroczna wycieczka miała miejsce 25 lutego 2018 r. Prowadzący ją przewodnik sudecki Jarosław Kapczyński poprowadził uczestników na Górę Gapy gdzie niedawno dzięki staraniom urzędników miasta Jeleniej Góry zadbano o poprawienie bezpieczeństwa wędrujących turystów ustawiając na punkcie widokowym barierki. Oprócz tego umieszczono stosowną tablicę z podstawowymi informacjami o tym miejscu.

Turyści po krótkim acz męczącym spacerze zeszli leśną drużką biegnącą pomiędzy Zamczyskiem a Wieżycą do kładki ułożonej nad jeziorem Modrym, po której przedostali się na lewy brzeg Bobru. To tutaj znajduje się gościniec „Perła Zachodu”. Jest to miejsce nie tylko zachęcające do odpoczynku ale pozwalające schronić się w razie zmiany pogody.

Ponieważ pierwsza wycieczka jest okazją do spotkania po zimowej przerwie zaplanowano uroczyste otwarcie sezonu turystycznego na Polance Śledzikowej, gdzie znajduje się wiata wypoczynkowa zapewniająca odpowiednie warunki do zjedzenia wspólnego posiłku. Poza tym przygotowano tam miejsce do bezpiecznego rozpalenia ogniska.

1 RnR 2018 02
Kierownik rajdu Wiktor Gumprecht wręcza odznakę GOT Radkowi Paziowi. Foto: Krzysztof Tęcza

I właśnie w tak urokliwym miejscu kierownik Rajdu Wiktor Gumprecht dokonał oficjalnego otwarcia sezonu. Przybyły prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” podziękował zarówno jemu jak i prowadzącemu pierwszą wycieczkę Jarkowi Kapczyńskiemu wręczając im stosowne upominki (przewodniki). Podczas takich spotkań wyróżniani są także turyści, którzy zdobywają różnego rodzaju odznaki turystyczne. Tym razem Wiktor wręczył Górską Odznakę Turystyczną w stopniu małym złotym Radkowi Paziowi. Gratulujemy i życzymy zdobycia kolejnego stopnia.  

Dodam tylko, że w pierwszej w tym roku wycieczce Rajdu na Raty wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób.  

Krzysztof Tęcza