RNR_01 RNR_02 Rok Przewodnikow 2013 RnR 2013

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 29 września 2013 r. wycieczkę nr 34. W kasie na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny ZVON na przejazdy do granicy i po czeskiej stronie. O godz. 6.50 odjeżdżamy sprzed dworca PKP autobusem PKS do Szklarskiej Poręby Górnej, tu przechodzimy na stację kolejową i kontynuujemy podróż pociągiem (z przesiadkami) do Spálova.

Trasa długości 11 km przebiega w północnej części Czeskiego Raju. Od stacji kolejowej podchodzimy szlakiem niebieskim do Spálova. We wsi oglądamy pomnik przyrody – lipę o obwodzie pnia ponad 5 m. Powyżej bazaltowa Mysia Skała z punktem widokowym na dolinę Izery. Na skrzyżowaniu dróg Morava zmieniamy szlak na żółty i schodzimy nim do położonego na przedmieściu Semily Bitouchova. Tu zaczyna się wybudowana w 1909 r. przez Klub Czeskich Turystów Riegrova cesta, nazwana tak od nazwiska pochodzącego z tych okolic czeskiego polityka. Malownicza ścieżka długości 4 km przebiega w dolinie rzeki Izery. Idziemy galerią zawieszoną na korytem rzeki, oglądamy panoramę z punktu widokowego, przechodzimy przez wykuty w skale tunel. Wędrówkę kończymy na przystanku kolejowym Spálov, skąd o godz. 17.06 odjeżdżamy pociągiem do Szklarskiej Poręby i dalej autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: