RNR_01RNR_02RNR_03

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 20 maja 2012 r. wycieczkę nr 13. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.30 do Lubomierza (kierunek Świeradów Zdrój) . Zbiórka uczestników o godz. 9.10 na przystanku w Lubomierzu.

Trasa długości 13 km przebiega przez północną część Wzniesień Radoniowskich. W Lubomierzu zwiedzamy: zespół klasztorny sióstr Benedyktynek należący do najcenniejszych zabytków barokowych na Śląsku z monumentalnym kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa; w środkowej części rynku Ratusz z XVI-XVIII w.; Dom Płócienników z XVI w. (wewnątrz Muzeum Kargula i Pawlaka gromadzące pamiątki związane z filmem „Sami Swoi"). Z miasta drogami leśnymi idziemy do Radoniowa. Oglądamy tu neogotycki kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. Następnie ścieżkami polnymi podchodzimy na wzgórze, na którym stoi widoczna z daleka barokowa kaplica św. Leopolda z połowy XVII w. W końcowej części wędrówki przez Proszówkę idziemy do Gryfowa Śląskiego. W mieście zachowało się kilka interesujących zabytków. Na rynku XVII wieczny ratusz z charakterystyczną żelbetową wieżą, obok oryginalna fontanna z 1908 r., wokół liczne renesansowe i barokowe kamieniczki, kościół parafialny p.w. św. Jadwigi z XVI w. z bogatym wyposażeniem - jego najcenniejszym elementem jest mauzoleum Schaffgotschów z pełnoplastycznymi figurami członków rodu. Po zwiedzeniu miasta odjeżdżamy o godz. 16.28 pociągiem do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 18 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: