Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 23 października 2011 r. wycieczkę nr 36. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.50 do stacji Dębowy Gaj (kierunek Lwówek Śląski), gdzie będzie czekał na turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik z Wlenia.

 Trasa długości 20 km prowadzi przez zachodnią część Pogórza Kaczawskiego. Od stacji w Dębowym Gaju idziemy szosą do Soboty. We wsi oglądamy ruiny gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła i Kaplicę Św. Krzyża w klasztorze ks. Michaelitów. W dalszej części wycieczki wędrujemy widokową Dzwonkową Drogą przez Radomiłowice (szlak czerwony) na Ostrzycę (najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego – 501m). Na wierzchołek prowadzi 420 bazaltowych stopni . Szczytowe skałki są jednym z najwspanialszych punktów widokowych w Sudetach (prawie pełna panorama Sudetów Zachodnich). W górnej części wzniesienia utworzono w 1962 r. rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka", w którym chroni się unikatowe w Polsce gołoborza bazaltowe, a także interesujące gatunki roślin. Po zejściu z Ostrzycy szlakiem zielonym przez Bełczynę i Bystrzycę (w parku pomnikowy cis) docieramy do Wlenia. W prawobrzeżnej części miasta o nazwie Gościradz stoi barokowy pałac, od strony dziedzińca zachował się dwuprzęsłowy podcień arkadowy, nad którym umieszczono osiem herbów rodów śląskich.. Na rynku ratusz wybudowany w 1824 roku po wielkim pożarze miasta, przed nim pomnik gołębiarki upamiętniający tradycję gołębich targów odbywających się tu od czasów średniowiecznych. Po drodze na stację kolejową oglądamy neogotycki kościół św. Mikołaja, w pobliżu dworca okazały krzyż pokutny typu maltańskiego. O godz. 17.45 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 25 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht