Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 22 maja 2011 r. wycieczkę nr 13. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.34 do Marciszowa.

Trasa wycieczki długości 16 km prowadzi przez zachodni kraniec Gór Wałbrzyskich. Wycieczkę odbędziemy wspólnie z piechurami z Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców. W Marciszowie oglądamy dwa kościoły: gotycki św. Katarzyny z XVI w. z kilkunastoma renesansowymi płytami nagrobnymi rodziny von Zedlitz na murze zewnętrznym i klasycystyczny Niepokalanego Serca NMP wzniesiony w 1840 r. dla ewangelików. W górnej części wsi u podnóża Krąglaka spotykamy duże stanowiska pełnika europejskiego i storczyka szerokolistnego. Drogami polnymi idziemy do Pustelnika a następnie leśnymi ścieżkami docieramy do źródeł Nysy Szalonej. Po wyjściu z lasu powyżej Gostkowa punkt widokowy na Góry Kamienne i Wałbrzyskie. Zatrzymujemy się tu na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku schodzimy do wsi mijając po drodze ruiny kościoła ewangelickiego z końca XVIII w. (zachowały się częściowo mury i wieża). W środkowej części Gostkowa oglądamy kościół p.w. św. Rodziny, gotycki przebudowany w okresie baroku z dość bogatym wyposażeniem. W końcowej części wycieczki widokową drogą schodzimy do Sędzisławia, na wzgórzu powyżej stacji kolejowej stoi wzniesiony w 1913 roku pomnik poświęcony stuleciu Bitwy Narodów pod Lipskiem. O godzinie 16.24 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht