RNR_01   RnR2024   RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 22

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 30 czerwca 2024 r. na wycieczkę nr 22 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.24 do Wałbrzycha Głównego. Tu przesiadka na kolejny pociąg – do Jedliny Zdroju (kierunek Kłodzko Miasto), w Jedlinie następna przesiadka na pociąg do Zagórza Śląskiego (kierunek Legnica). Na stacji kolejowej Wałbrzych Główny będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476). Wycieczkę odbędziemy wspólnie z turystami z Wrocławskiego Klubu Piechurów „Perpedes”.

Trasa długości 14 km przebiega we wschodniej części Gór Wałbrzyskich. Od przystanku kolejowego w Zagórzu Śląskim podchodzimy na Klasztorzysko, jedną kulminacji Gór Czarnych, części Gór Wałbrzyskich. Przez Przełęcz Niedźwiedzią (widok na Góry Sowie i Suche) schodzimy do Rusinowej, dawniej samodzielnej wsi, obecnie dzielnicy Wałbrzycha. Mijamy barokowy zespól parkowo-pałacowy , przechodzimy przez Kozice i Nowy Poniatów i leśnymi ścieżkami wspinamy się na grzbiet oddzielający Pogórze Wałbrzyskie od Kotliny Wałbrzyskiej, z kulminacjami Lisiego Kamienia i Ptasiej Kopy. Ptasia Kopa była bardzo popularnym miejscem spacerów Wałbrzyszan, przed 1939 rokiem było tu schronisko i wieża widokowa. Poniżej szczytu na obszerne widokowej polanie zatrzymujemy się na odpoczynek przy integracyjnym ognisku. W końcowej części wędrówki schodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Miasto skąd o godz. 17.32 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

RnR2024 dofinansowanie