RNR_01   RnR2024   RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 15

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 maja 2024 r. na wycieczkę nr 15 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry sprzed dworca kolejowego o godz. 7.05 autobusem komunikacji zastępczej do Janowic Wielkich, gdzie przesiadamy się na pociąg, którym jedziemy do Wałbrzycha Głównego. Tu przesiadka na kolejny pociąg – do Mieroszowa (kierunek Adršpach). Na stacji kolejowej w Mieroszowie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa długości 18 km przebiega w Górach Suchych, najwyższej części Gór Kamiennych.
Z Mieroszowa najpierw szlakiem niebieskim, później ścieżką rowerową idziemy do Sokołowska. W 1855 roku w tej miejscowości zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. W lesie oglądamy starannie odrestaurowany grobowiec dr Brehmera, twórcy uzdrowiska, we wsi cerkiew św. Michała Archanioła wybudowaną na początku XX wieku dla kuracjuszy z Rosji, powyżej cerkwi ruiny zameczku Friedenstein z punktem widokowym. Następnie wędrujemy przez najwyższą część Gór Suchych zdobywając kolejno Włostową, Kostrzynę, Suchawę i najwyższą Waligórę (933 m). Na zboczu Waligóry oglądamy fragmenty ruin Pałacyku myśliwskiego Hochbergów. Stromą ścieżką schodzimy na Przełęcz Trzech Dolin, gdzie zatrzymujemy się na odpoczynek w schronisku PTTK Andrzejówka, wybudowanym w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po przerwie ruszamy szlakiem żółtym dochodząc do niewielkich ruin średniowiecznego zamku Radosno. Od zamku przez Rozdroże pod Krzywuchą schodzimy do Sokołowska i dalej polnymi drogami idziemy do Unisławia Śląskiego, skąd o godz. 19.27 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu Głównym). Uwaga – trasa górska, strome podejścia i zejścia, suma podejść około 800 m.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

RnR2024 dofinansowanie