RNR_01   RnR2024   RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 6

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w poniedziałek 1 kwietnia 2024 r. na wycieczkę nr 6 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.27 do Szklarskiej Poręby Górnej.

Trasa długości 13 km prowadzi przez wschodni fragment Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Od stacji kolejowej podchodzimy szlakiem czerwonym na Hutniczą Górkę. Poniżej szczytu , na zboczu wznoszą się okazałe Białe Skały z punktem widokowym na miasto i zachodnie Karkonosze. Po minięciu ostatnich zabudowań wspinamy się na Wysoki Kamień (1058m.). Na wierzchołku schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby, obok otwarta w zeszłym roku wieża wyróżniająca się architektonicznie na tle innych wież widokowych w Polsce. Z tarasu budowli roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. Z Wysokiego Kamienia schodzimy szlakiem żółtym przez Czarną Górę, mijając po drodze malownicze skałki i docieramy do Zakrętu Śmierci, ostrego zakrętu (180 stopni) na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Oglądamy tu ciekawostkę – wydrążone przed wojną komory minerskie, które miały służyć do wysadzenia drogi w razie zbliżania się wrogich wojsk. Powyżej znajduje się wybudowana przed trzema laty platforma widokowa. Od Zakrętu Śmierci idziemy grzbietem, po drodze oglądamy sztolnie dawnej kopalni pirytów dostarczającej w XVIII w. surowiec do wytwórni kwasu siarkowego i schodzimy do „Domu Carla i Gerharta Hauptmannów” będącego filią Muzeum Karkonoskiego. Po zwiedzeniu muzeum i położonego obok zabytkowego „Park Ducha Gór” odpoczywamy przy świątecznym ognisku ( z tradycyjnym konkursem „twardych jaj”). W końcowej części wycieczki idziemy do stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna, skąd po godz. 16 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

RnR2024 dofinansowanie