RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 43

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w sobotę 11 listopada 2023 r. na wycieczkę nr 42 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wycieczka nr 43 odbędzie się w niedzielę 12 listopada. Zbiórka uczestników o godz. 8.00 na przystanku MZK „Dworcowa - Cmentarz” w Cieplicach.

Trasa długości 12 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. W czasie wycieczki odwiedzimy groby prowadzących i uczestników Rajdów na Raty na obu cieplickich cmentarzach. Zaczniemy od cmentarza parafialnego przy ul. Jagiellońskiej. Następnie po przekroczeniu rzeki Kamiennej podchodzimy na górę Sołtysią. Na szczycie znajduje się murowana wieża widokowa z 1895 r., po remoncie ponownie udostępniona dla turystów.. Wytyczonym przed trzema latami Cieplickim Szlakiem Spacerowym idziemy na sąsiedni wierzchołek Sołtysiej o nazwie Panorama z widokiem na Karkonosze. Następny obiekt na naszej trasie to położony przy polnej drodze do Staniszowa grób nieznanego księdza. Ulicą Krośnieńską dochodzimy do cmentarza komunalnego. Z cmentarza idziemy do Morskiego Oka, małego zbiornika wodnego znajdującego się pomiędzy dwoma skalnymi ścianami. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. Po przerwie okrążamy Chmielnik i Cieplickim Szlakiem Spacerowym idziemy na Winnicę, gdzie podziwiamy Cygańskie Skałki, grupę skalną z dobrze wykształconymi na powierzchni kociołkami wietrzeniowymi. W końcowej części wędrówki przez Park Norweski i Park Zdrojowy idziemy na Plac Piastowski, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Jelenia Góra dofinansowaniePowiat Jeleniogórski