RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 37

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 października 2023 r. na wycieczkę nr 37 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 15 o godz. 7.28 do Jagniątkowa. Tym razem tematem przewodnim wycieczki jest podążanie miejscami opisanymi przez Sławka Gortycha w jego drugim kryminale pt. „Schronisko, które przetrwało”.

Trasa długości 20 km przebiega w środkowej części Karkonoszy. Wysiadamy z autobusu na przystanku Agnieszkowska i szlakiem czarnym drogą leśną o nazwie Petrowka podchodzimy na Śląski Grzbiet do czeskiego schroniska Petrovy Boudy. Droga ta od lat 70-tych XIX wieku do 1945 roku była wykorzystywana jako tor saneczkowy do zjazdu rogatymi saniami. Następnie schodzimy na Przełęcz Karkonoską, mijamy hotel Špindlerova Bouda i docieramy do schroniska PTTK „Odrodzenie”. Po odpoczynku kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) dochodząc do Słonecznika, jednej z najpiękniejszych i najpopularniejszych grup skalnych w Sudetach. W pobliżu znajdują się nikłe pozostałości schroniska Księcia Henryka, niegdyś jednego z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych w Sudetach. Wzdłuż szlaku otwierają się wspaniałe widoki na Kotły Wielkiego i Małego Stawu i Kotlinę Jeleniogórską. Na rozdrożu Spalona Strażnica zmieniamy szlak na niebieski, który doprowadzi nas do schroniska PTTK „Strzecha Akademicka”. W końcowej części wycieczki schodzimy do Karpacza, skąd po godz. 18 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uwaga: wycieczka górska dla wprawionych turystów (suma podejść 1100 m). Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Jelenia Góra dofinansowaniePowiat Jeleniogórski