RNR_01   RnR2022    RNR_02  

LIII Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa: Brzeg
02.09.2023 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Program wycieczki

Wyjazd z Jeleniej Góry, z parkingu przy ul. Jana II Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20.00

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Brzeg – Jelenia Góra

Położone na Nizinie Śląskiej, w połowie drogi między Wrocławiem a Opolem miasto Brzeg jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Śląska. Okres świetności Brzegu nierozerwalnie związany był z panowaniem w księstwie legnicko-brzeskiej linii Piastów. O bogatej przeszłości miasta świadczą dziś monumentalne zabytki. Najcenniejszym z nich i jednym z najcenniejszych na Śląsku jest renesansowy Zamek Książąt Brzeskich zwany „Śląskim Wawelem”. Uwagę zwraca przede wszystkim brama wjazdowa, prawie całkowicie wypełniona rzeźbami, również od strony dziedzińca wykonano bogatą rzeźbiarsko elewację krużganków. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich. Muzeum posiada najbogatszy po Wrocławiu zbiór śląskiej sztuki sakralnej od gotyku po barok, obrazy m.in. Michała Willmanna, Jana Styki i Wojciecha Kossaka, paradne zbroje i ubiory Piastów Śląskich, w podziemiach można oglądać sarkofagi książąt legnicko-brzeskich.

Brzeg 01 Brzeg 02

Brzeg 03 Brzeg 04

Godne uwagi są brzeskie kościoły, w tym jedna z najwyższych gotyckich świątyń na Śląsku – kościół św. Mikołaja, czy pojezuicki barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z bogatymi iluzjonistycznymi polichromiami. Miłośnicy architektury zobaczą również w Brzegu piękne gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice.
Na zakończenie zwiedzimy niedawno starannie odrestaurowany brzeski ratusz - perłę śląskiego renesansu. Reprezentacyjny budynek powstał w drugiej połowie XVI w. i szczęśliwie bez większych przekształceń przetrwał do dziś. To dzieło sztuki o skali ponadregionalnej, którego klimat potrafi przenieść w czasie. Szczególny zachwyt odwiedzających wzbudza Wielka Sala z efektownym modrzewiowym stropem i wczesnobarokowa Sala Rajców.

 Brzeg 05 Brzeg 06

Brzeg 07 Brzeg 08

Koszt wycieczki: 125 zł członkowie PTTK
                           135 zł pozostali uczestnicy
Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW
Wstępy: 40 zł

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra, ul. 1 Maja 86, tel. 75 752 58 51, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program do pobrania [ 1002.34 KB ]