Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 25 lipca 2010 r. wycieczkę nr 23. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.29 do Trutnova. Po przesiadce w Trutnovie dojeżdżamy do Svobody nad Úpou.

Trasa długości 16 km. prowadzi przez południowo-wschodni fragment Karkonoszy. Od stacji kolejowej idziemy czerwonym szlakiem do uzdrowiska Janské Lázně, jednego z najstarszych w Czechach. Leczy się tu przy wykorzystaniu radioaktywnych i termalnych źródeł przede wszystkim schorzenia dróg oddechowych. W centrum uzdrowiska secesyjna kolumnada z 1904 r. i dwa neogotyckie kościoły. Po zwiedzeniu kurortu wjeżdżamy kolejką gondolową na Czarną Górę (cena 100 kč). Na szczycie znajduje się widoczny z daleka telewizyjny nadajnik. Poniżej na słupie dawnej kolejki linowej platforma widokowa o wys. 21 m. Po obejrzeniu panoramy szlakiem czerwonym i dalej żółtym dochodzimy do Czarnogórskiego Torfowiska, pomnika przyrody chroniącego śródleśne torfowisko z bogatą roślinnością, o powierzchni 66 ha i głębokości do 2,5 m. Prowadzi tu ścieżka dydaktyczna z wieżą widokową. Następnie zboczem góry Světlá widokową ścieżką dochodzimy do skałek Modré kameny. Poniżej zatrzymujemy się na odpoczynek w schronisku Modrokamenná bouda. W końcowej części wycieczki szlakiem zielonym schodzimy do Svobody nad Úpou. Po obejrzeniu gotyckiego kościoła pw. św. Jana Nepomucena i figury Świętego na starym moście o godz.18.05 odjeżdżamy pociągiem pociągiem do Trutnova i dalej do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 20.40. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 70 kč. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht